ru ua

Інфляція менше 10% у 2015 р. є реалістичною лише при деескалації конфлікту на Донбасі

Представники влади тривалий час не ділилися своїми прогнозами щодо рівня інфляції у наступному році. І ось сьогодні голова Національного банку України Валерія Гонтарєва досить обережно озвучила свою думку із цього приводу: у 2014 році зростання споживчих цін складе близько 17%, а у 2015 році інфляція не перевищить однознакового рівня.

Представники влади тривалий час не ділилися своїми прогнозами щодо рівня інфляції у наступному році. І ось сьогодні голова Національного банку України Валерія Гонтарева досить обережно озвучила свою думку із цього приводу: у 2014 році зростання споживчих цін складе близько 17%, а у 2015 році інфляція не перевищить однознакового рівня.

Глава Центробанку розповіла, що, за оцінками регулятора, у другому півріччі очікується істотне уповільнення інфляції, оскільки більшість інфляційних чинників вже спрацювали у першому півріччі.

Попередник Гонтаревої на посаді голови НБУ Степан Кубів ділився своїм прогнозом із громадськістю ще в середині квітня. "Коли ми дивимося по наступному року, то прогнозована інфляція буде в рамках 3-5%", - заявив тоді Кубів.

Того ж місяця Міністерство фінансів оголосило свій прогноз щодо інфляції на 2015 рік. Рівень інфляції у 2015 році, за прогнозом відомства, повинен був скласти 5,4%. Такі очікування містилися у проекті основних напрямів бюджетної політики на 2015 рік.

Варто зазначити, що на початку червня Верховна Рада не підтримала відповідний проект постанови, запропонований Кабінетом міністрів. Спікер Ради Олександр Турчинов запропонував уряду доопрацювати цей документ і ще раз внести на розгляд парламенту. На поточний момент проект знаходиться у стані доопрацювання. Підкоригованих макроекономічних показників Мінфін поки не озвучував, але, мабуть, нова цифра по інфляції буде піднята ближче до тієї планки, яку озвучила сьогодні Гонтарева.

На рівень інфляції наступного року великий вплив матимуть показники року поточного. Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі РБК-Україна наголосив, що основні інфляційні ризики поки що випадають на 2014 рік.

"Це і швидка девальвація, яка вже проявилася в інфляції. Наступний шок пов'язаний з подорожчанням житлово-комунальних тарифів. Зараз тарифи змінені, а проявиться це починаючи десь із серпня-вересня. Трохи згладити ситуацію може те, що очікується непоганий врожай у цьому році, а тому найближчим часом зростання на продукти харчування не очікується. Ще один шок - початок опалювального сезону. Інфляція підвищується в жовтні-листопаді. Ось це три шоки, які, судячи з усього, призведуть до того, що ми наприкінці року отримаємо інфляцію на рівні 16-17%", - сказав експерт.

Старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Поворозник зазначає складність прогнозу щодо рівня інфляції на 2015 рік, вказуючи на те, що багато що залежатиме від того, "перевалимо ми за 20% (рівень інфляції у 2014, - ред.), чи ні".

Обидва експерти вказують на те, що ситуація у 2015 році буде прямо залежати від того, чи вдасться зупинити бойові дії на сході. "Який зараз основний дестабілізуючий фактор - це війна на сході. Якщо вона буде зупинена і уряд розпочне мінімальні реформи, то буде дуже хороше інвестиційне вікно. Якщо інвестиційні програми будуть реалізовуватися і почнеться економічне зростання, то втримати інфляцію в рамках 10% абсолютно можливо", - сказав Поворозник у коментарі РБК-Україна.

Прогноз Гонтаревої абсолютно реалістичним вважає і Василь Юрчишин: "Ми сподіваємося, що військовий конфлікт не буде розширюватися, запрацюють стабілізаційні програми, а тому основні ризики на 2015 рік суттєво нижчі. Тому у 2015 році інфляція може виявитися нижчою, ніж 10%, а якщо в економіці почне з'являтися позитивна динаміка, то буде рости продуктивність праці, пропозиція товарів, а тому ціни не матимуть істотною тенденції до підвищення. Тому у 2015 році утримати інфляцію менше 10% цілком можливо".

Рівень інфляції на рівні 10% і менше експерти вважають абсолютно нормальним в умовах, які склалися в Україні. "На практиці вважається так - якщо рівень інфляції не перевищує 1% на місяць, то економіка дуже швидко до цього пристосовується. Хоча всі експерти, в тому числі і МВФ, виходять з того, що інфляція має знаходитися в рамках до 10% в перехідних умовах. Проблеми - це інфляція вище 12%. Я думаю, що коли виїдуть експерти МВФ, то у їх результатах буде також стояти оцінка на 2015 рік не вище 10%, але не буде жодних жорстких фіксацій, щоб не заважати за допомогою монетарно-фіскальних заходів стимулювати реальний сектор", - зазначає Юрчишин.

Різницю між прогнозом Мінфіну (5,4%) і НБУ (до 10%) можна пояснити тим, що показники основ бюджетної політики на 2015 рік розроблялися в тих умовах, коли не було остаточно зрозуміло масштаб конфлікту на Донбасі, а також особливостями роботи цих установ. "Мінфін виходить більше з точки зору фіскальної політики, впливу бюджетно-податкової політики на економрозвиток. НБУ вводить деякі коректування, пов'язані з тим, що оголошено, що Україна відмовляється від будь-якої прив'язки до валютного курсу і прийде до інфляційного таргетування, тобто встановлення орієнтовного рівня інфляції та досягнення цього показника через монетарні інструменти. Тому тут можуть бути різні припущення", - зазначає Юрчишин.

Очевидно, скоро ми почуємо нову цифру прогнозу і від Міністерства фінансів, але власті вже сьогодні дають сигнал економіці країни. "Важливо розуміти важливу інформаційну роль. Якщо глава Нацбанку говорить такі наміри, то, швидше за все, він (НБУ, - ред.) готує суб'єкти господарювання до того, що саме такою буде рівень інфляції", - наголошує Поворозник.

Сергій Гвоздков