ru ua

Газовики просять Порошенка втрутитися в кризову ситуацію в газовій галузі

Стабільність постачань газу споживачам - під загрозою зриву, – звернення Конференції працівників газових товариств

Учасники Конференції працівників газорозподільних товариств звернулися до президента і прем'єр-міністра з проханням особисто втрутитися у кризову ситуацію в газовій галузі. 24 вересня в Українському домі в Києві у Конференції працівників газорозподільних товариств взяли участь 361 делегатів, які представляли трудові колективи 36 газових підприємств.

Одна з вимог газовиків - забезпечити реальні реформи на ринку газу, які торкнулися не тільки трейдерів, але і створили нормальні умови для роботи тих підприємств, які зайняті реальним виробництвом і забезпеченням безпечних поставок газу споживачам.

Учасники конференції відзначили, що через цілий ряд суперечливих рішень державних органів влади неможливо гарантувати безаварійну і надійну роботу національної газорозподільної системи.

Так, діючі тарифи на послуги з транспортування природного газу не покривають економічно обґрунтованих витрат підприємств. При таких тарифах неможливо утримувати системи газопостачання в належному технічному стані. Наприклад, тому що в них не передбачено фінансування витрат на заміну, реконструкцію та модернізацію газових мереж.

Газовики відзначають, що при затвердженні тарифів, на фоні суттєвого зменшення обсягів транспортування газу, проігноровані дані про зростання протяжності газових мереж, збільшення числа газових приладів і обладнання, а також газифікованих квартир порівняно з чисельністю працівників, зайнятих ліцензійними видами діяльності, що є грубим порушенням "Правил безпеки систем газопостачання України".

Крім того, діюча система розрахунків за надані послуги з транспортування природного газу і занижені тарифи залишають підприємства без оборотних коштів, не дають можливості своєчасно виплачувати заробітну плату. Це зумовило виникнення заборгованості з оплати праці, а також не дозволяє виконувати податкові зобов'язання. Все перераховане веде до виникнення заборгованості за спожитий природний газ.

В таких умовах газорозподільні суспільства не в змозі нести повною мірою відповідальність за можливі вкрай негативні наслідки у транспортуванні природним газом споживачів.

Учасники конференції звернулися до президента, прем'єр-міністра з проханням терміново особисто втрутитися у ситуацію та сприяти прийняттю на державному рівні рішень, які дозволять забезпечити, у цей непростий для України час, стабільну, безперебійну і безаварійну роботу газорозподільних підприємств, створити умови для належного виконання ними своїх функцій та недопущення колапсу всієї газорозподільної системи.

Для представництва в органах влади і вирішення питань для подолання кризи на Конференції було обрано Координаційну Раду представників газорозподільних товариств. У Раду увійшли керівники провідних газових підприємств та представники профспілкових організацій.

Конференція працівників газорозподільних товариств висунула такі вимоги:

1. Провести відкриті слухання за участю Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України, керівників Міненерговугілля і НКРЕКП з питання проблем діяльності газорозподільних компаній.

2. Привести тарифи на транспортування природного газу до економічно обґрунтованих. Відобразити і захистити в тарифі заробітну плату працівників на рівні середньої по промисловості.

3. Згідно з нормами закону України "Про ринок природного газу" встановити єдину ціну на природний газ. Крім того, привести у відповідність з реальністю обсяги для споживачів за нормами.

4. Не допустити банкрутства газорозподільних товариств та захистити їх на законодавчому рівні.

5. Розробити програму розвитку і модернізації газових мереж на 5 років та затвердити її на рівні Кабінету Міністрів України і Міненерговугілля.