Fitch знизив прогноз зростання ВВП України в 2012 р. на 1,9 п.п. - до 0,5%

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings учора суттєво погіршило прогноз зростання української економіки в 2012-2013 роках. У порівнянні з останнім макроекономічним звітом, оприлюдненим у липні, прогноз темпів зростання реального ВВП України на поточний рік погіршений з 2,4% до 0,5%, а на 2013 рік - з 3,5% до 3%. Про це виданню "Комерсант-Україна" розповів директор аналітичної групи Fitch по суверенних емітентах Чарльз Севіль.

В агентстві Fitch різке погіршення прогнозу поточного року пояснюють спадом економічних показників, які спостерігаються з липня. "Ми прогнозуємо, що українська економіка зросте в 2012 році не більше ніж на 0,5%. Промислове виробництво перебуває в стані застою або зменшується (у річному обчисленні) з II кварталу", - пояснив Севіль. Ці висновки виправдані: в липні-серпні падіння демонстрували ключові складові ВВП - промисловість, транспорт, будівництво і сільське господарство. Дані за вересень ще не оприлюднено, але вони повинні лише підтвердити, що в III кварталі Україна вперше після кризи 2009 року зіткнулася з падінням реального ВВП. Зростає лише внутрішня торгівля - збільшення середніх зарплат підстьобнуло споживчий імпорт.

Прем'єр-міністр Микола Азаров раніше визнав, що за січень-серпень ВВП виріс всього на 1,5%. Із звіту же Fitch випливає, що в IV кварталі продовжиться падіння економіки. Консенсус-прогноз українських економістів поки передбачає зростання ВВП в 2012 році на 2,3%, а Світовий банк пророкує 2%. "Враховуючи, що в I і II кварталах ВВП України показував непогані результати (2% і 3%), річний прогноз на рівні 0,5% означає, що спад в III кварталі не тільки не зміниться помірними зростанням, але і посилиться", - зазначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Позитивний прогноз на 2013 рік на цьому тлі виглядає як сигнал - Україна повинна виграти від одужання світової економіки. "Приватне споживання зростає досить сильно. Fitch прогнозує невелике поліпшення зростання світової економіки в 2013 році. Це повинно привести до деякого відновлення зовнішнього попиту і відновлення зростання української економіки до 3%", - додав Чарльз Севіль.

Останній прогноз істотно суперечить очікуванням уряду. Проект держбюджету на 2013 рік передбачає зростання економіки на 4,5%, тоді як в МВФ вимагали більш помірного прогнозу - 3,4%. Однак у кожному разі при таких показниках українська економіка за підсумками 2013 року вийде лише на 96,6% від рівня 2008 року.

У цих умовах питання суттєвої корекції проекту держбюджету не тільки не втратило актуальності, але й посилилося. Більш того, за оцінками ряду експертів, навіть погіршений прогноз Fitch виглядає оптимістичним. "Поки не видно підстав, за якими українська економіка може прискорити темпи зростання, оскільки зовнішня кон'юнктура залишається несприятливою", - заявила аналітик ІК Dragon Capital Олена Бєлан. У найближчі дні свій прогноз по Україні оприлюднить МВФ. Цей орієнтир стане основним для українського уряду, якщо він захоче в наступному році отримувати кредити організації.

Тим часом у Партії регіонів до прогнозів Fitch ставляться скептично. "Прогноз на поточний рік не підтверджується більше ніким - всі інші експерти очікують за підсумками року зростання ВВП не менше 2%, - заявив виданню голова парламентського підкомітету з питань міжнародної економічної політики Олексій Плотніков (Партія регіонів). - Що стосується прогнозу на 2013 рік, то слід розуміти, що методика цього агентства відводить занадто велику роль ситуації на світових ринках. На жаль чи на щастя, Україна ще не так сильно інтегрована у світову економіку". При цьому він погоджується, що зростання на 4,5% на наступний рік навряд чи досяжне. "Держбюджет краще розробляти виходячи з чинного песимістичного прогнозу, що передбачає зростання ВВП на рівні 3,4%", - уточнив депутат.

Слід зазначити, що на поточний рік уряд закладав прогноз зростання ВВП на 3,9%.

Читайте також: Світовий банк знизив прогноз зростання ВВП України в 2012 р. на 0,5 п.п. - до 2%

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся