ua en ru

Євроінтеграція зміцнить курс української валюти, - експерт

Впровадження європейських стандартів ведення бізнесу буде стимулювати величезний приплив іноземних інвестицій і капіталу в Україну, що в перспективі може призвести до істотного зміцнення курсу гривні щодо американського долара. Таку думку висловив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

На його думку, підписання угоди про асоціацію Україна-ЄС призведе до зниження вартості долара на українському ринку нижче позначки 8 грн/дол. за рахунок збільшення притоку валюти, який буде перевищувати її відтік з країни.

"Договір про асоціацію з ЄС, перш за все, покаже всім міжнародним інвесторам, що наша країна остаточно зробила європейський вибір. Оскільки на даний момент, коли іноземний інвестор думає про інвестиції в Україну, його лякає або точніше плутає її незрозуміле майбутнє. Складно інвестувати в країну, яка ніяк не може чітко визначитися зі своїм вектором розвитку на майбутнє", - сказав Охріменко.

Він зазначив, що деякі положення угоди про асоціацію Україна-ЄС передбачають захист іноземних інвестицій, вільний рух капіталу, а також істотне спрощення ведення бізнесу в нашій країні. В такому випадку, упевнений експерт, зарубіжні підприємці отримають додаткові гарантії захисту своїх інвестицій і активів на території України, що сприятиме істотному зростанню інвестицій. У той же час великі українські компанії зможуть отримати вільний доступ до дешевих позикових ресурсів у Європі, що сприятиме розширенню їхнього бізнесу і модернізації.
"Підписання угоди про асоціацію з ЄС призведе до істотного зростання зарубіжних інвестицій в Україну, - каже Охріменко, - як наслідок, приплив валюти буде в кілька разів перевищувати поточні інвестиції з-за кордону. Це в першу чергу позначиться на можливості для українських банків із зарубіжними власниками залучати валютні кредити з ЄС. Крім того, великі українські компанії, передусім належать нашим олігархам, матимуть можливість отримувати кредити в західноєвропейських банках. Тому не дивно, що олігархи підтримують угоду з ЄС. Багато в чому, цей договір вирішить їх амбітні завдання по залученню інвестицій у розвиток свого бізнесу. Досвід роботи з Росією показав, що там немає дешевих кредитів, та умови торгівлі погіршуються з кожним роком. Тому орієнтація на ЄС для багатьох наших олігархів - це вихід з ситуації, коли вони зможуть завдяки особливим умовам асоціації отримати доступ до західноєвропейських грошей".

Додатковий приплив валюти Україна зможе отримати завдяки суттєвому розширенню експорту на ринки країн ЄС. Але для цього Україні треба суттєво реформувати свою систему стандартизації, щоб українська продукція відповідала загальноприйнятим у світі критеріям якості - це спростить доступ українських товарів на ринки країн ЄС. Оцінюючи потенційний обсяг іноземних інвестицій в економіку України після підписання УА з ЄС, Охріменко навів приклад Польщі: після укладення угоди про асоціацію з ЄС ця країна отримала близько 20-30 млрд дол. іноземних інвестицій.