EBA закликає НКРЕКП сприяти зниженню вартості підключення до електромереж

Київ, Середа 16 вересня 2020 19:03
EBA закликає НКРЕКП сприяти зниженню вартості підключення до електромереж
Фото: Європейська бізнес асоціація (з відкритих джерел)
Автор: РБК-Україна

Процедура приєднання до електромереж значно впливає на рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business, який становить WorldBank на щорічній основі. У цьому аспекті найбільш проблемними питаннями є висока вартість підключення до електромереж для бізнесу і довгий час підключення.

Про це заявив координатор Комітету з енергетики Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Євген Скульський.

Сьогодні кожен бізнес-клієнт при підключенні сплачує окремо тариф НКРЕКП на приєднання потужності і вартість лінійної складової — мереж, які необхідно прокласти до об'єкта. Тариф на нестандартне приєднання в кожному регіоні різний. Зокрема, в Дніпрі він становить 1,23 тис. грн /кВт, у Києві – 1,6 тис. грн/кВт.

Голова енергетичного комітету ЄБА вважає, що вирішити це питання можна, знизивши вартість приєднання за рахунок тарифу на потужність. Реалізувати це можна, якщо закласти гроші в інвестиційні програми операторів системи розподілу для модернізації і посилення підстанцій, що дозволить зняти фінансове навантаження з споживача.

Для цього необхідно забезпечити достатній обсяг інвестицій в модернізацію електрообладнання активів операторів системи розподілу. НКРЕКП необхідно переглянути ставку повернення інвестицій в існуючі активи ВСР і підвищити її з 3% до не менше 6%.

"Це дозволить знизити тариф на нестандартні приєднання до 46% в середньому по країні. Для розуміння, наприклад, підключення в Дніпрі буде коштувати не 1,23 тис. грн /кВт, а близько 660 грн/кВт", - вважає Скульський.

Також Скульський зазначив, що довга процедура погоджень у місцевих органах державної влади, земельний кадастр, державний архітектурному бюро, збір великої кількості документів і необхідність багаторазових візитів до оператора системи розподілу іноді розтягують процес підключення до декількох років. Відомі випадки, коли бізнесмени підключали великі промислові об'єкти 3 роки, а більшу частину часу витрачали на збір документів та отримання дозволів.

Крім того, стан енергетичної інфраструктури в Україні залишає бажати кращого. Іноді необхідно протягнути сотні метрів електромереж, щоб отримати прописану в проекті потужність. Наприклад, вартість приєднання торгового центру в Києві становить 3,2 млн грн. Більше мільйона гривень з цієї суми становить тариф на потужність, а близько 2 млн грн - вартість лінійної складової.

"Тому відхід від старої бюрократизованої системи, перехід до світових практик документообігу та надання дозволів буде позитивним сигналом готовності країни підвищувати інвестиційну привабливість країни", - зазначає Скульський.

У той же час, рейтинг Doing Business враховує такі показники як доступ до кредитів, міжнародна торгівля, реєстрація майна та приєднання до електромереж. Тому, щоб поліпшити позиції України в цьому рейтингу, зараз важливо особливу увагу приділити саме умовами і вартість підключення до електромереж.

Нагадаємо, прийняті НКРЕКП ставки стимулюють RAB-тарифів для операторів систем розподілу на рівні 3% для "старих" і 16,74% для "нових" активів - не призведуть до миттєвого і значного зростання доходів обленерго, оскільки мінімально покривають витрати на відновлення виробничої бази.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся