ru ua

Частка іноземного капіталу у російської біржі ММВБ-РТС складає 14%

Частка іноземного капіталу в російській біржі ММВБ-РТС складає 14%, повідомляє видання "Комерсант".

Як повідомляється, виданню став відомий повний список акціонерів біржі ММВБ-РТС. Акціями об'єднаної майданчики володіють 65 юридичних осіб, при цьому частка нерезидентів у капіталі біржі становить майже 14%. До сих пір єдиним іноземним акціонером ММВБ-РТС вважався ЄБРР, який купив на початку цього року трохи більше 6% акції біржі. Проте в капіталі російської біржі беруть участь і найбільші міжнародні фінансові інститути та їх фонди, включаючи Citigroup, Merrill Lynch, Goldman Sachs, HSBC, Credit Suisse і UBS.

За даними на 1 лютого, акціями ВАТ ММВБ-РТС володіли 65 юридичних осіб, говориться в матеріалах до ради директорів Банку Росії, який відбудеться сьогодні (документ є у розпорядженні). Офіційно біржа розкриває лише акціонерів, чия частка перевищує 5%. На сьогоднішній день це "Банк Росії" (24,326%), "Сбербанк" (10,361% з урахуванням частки "Трійки Діалог"), Юникредит-банк (9,595%), ВЕБ (8,706%), ЄБРР (6,288%), ВТБ ( 6,046%) і "Газпромбанк" (5,375%). Виходячи з матеріалів до ради директорів ЦБ 52,398% біржі володіють компанії і банки з державною участю. Крім тих, кому належить більше 5% паперів, сюди відносяться Банк Москви (0,176% акцій) і "ММВБ-Фінанс" (2,782% акцій). Серед інших акціонерів, чия частка в капіталі об'єднаної біржі перевищує 1%, але менше 5%, значаться Росбанк (3,82%), банки "Центрокредіт" (3,143%), "Санкт-Петербург" (2,69%), Альфа -банк (1,82%), а також "Атон" (1,84%) і "Ренесанс Брокер" (1,41%).

Примітним є той факт, що загальна частка нерезидентів у капіталі ММВБ-РТС - всього їх 40 - складає майже 14%. До цих пір вважалося, що в біржі одну іноземну акціонер - ЄБРР, який завершив операцію з придбання трохи більше 6% акцій ММВБ-РТС на початку цього року (див. від 31 січня). Тим часом крім ЄБРР в капіталі біржі бере участь ще одна міжнародна фінансова організація - Міжнародний банк економічного співробітництва, пакет якого становить майже 1,5%. Пакети кожного з 38 іноземних акціонерів істотно менше 1%. При цьому частина іноземних компаній, судячи з їх назвами, є "дочками" російських брокерів, зареєстрованими в офшорах. Серед них є структури, афілійовані з компаніями "Олма", "Відкриття", "Ренесанс Капітал". Гендиректор "Олми" Андрій Бєлінський заявив, що Olma Financial Services Limited вже не належить російській компанії, а на момент її продажу акціями ММВБ-РТС вона не володіла. В "Ренесансі" і "Відкритті" відмовилися від коментарів.

Втім, є серед іноземних акціонерів та міжнародні інвестиційні банки, і фонди під їх управлінням. Серед них Citibank Switzerland AG, Citigroup Global Markets Limited, Merrill Lynch Equities Limited, Morgan Stanley & Co Incorporated, Goldman Sachs International, HSBC Bank PLC, Credit Suisse AG, UBS AG та інші. У Morgan Stanley, Citibank Switzerland AG відмовилися коментувати питання, коли вони увійшли в капітал ММВБ-РТС і чи задоволені своїми інвестиціями, запити в інші перераховані банки і фонди залишилися без відповіді.

"Ведення реєстру акціонерів ММВБ-РТС здійснює незалежний реєстратор. Нам інформація про акціонерів стає доступна тільки раз на рік. Коментувати, хто є міноритарієм, ми не маємо права", - заявили на ММВБ-РТС.
За словами Бєлінського, "невідомо, реальними чи власниками акцій є іноземні інвестиційні банки та фонди або тільки номінальними власниками на користь своїх клієнтів". Втім, голова наглядової ради ГК "Алор" (компанія володіє 0,49% акцій біржі) Анатолій Гавриленко припускає, що іноземні компанії стали власниками акцій ММВБ-РТС, купивши їх у акціонерів біржі РТС до об'єднання майданчиків. "До недавнього часу ММВБ мала статус ЗАТ, що не дозволяло купувати або продати в ній частки, тому логічно припустити, що після високої оцінки РТС в рамках об'єднання ряд акціонерів вирішили продати свої пакети, покупцями яких стали в тому числі ці іноземні компанії", - говорить Гавриленко.

Участь настільки великої кількості нерезидентів у капіталі біржі може сприятливо вплинути на майбутнє IPO ММВБ-РТС, заплановане на 2013 рік, вважають експерти. Вони не виключають, що вже існуючі акціонери можуть помітно збільшити свої частки під час розміщення. На думку Бєлінського, якщо не буде державних обмежень на входження в капітал з боку нерезидентів, їх частка зросте. "Наш ринок не настільки великий, тому під час IPO варто очікувати збільшення частки іноземних фондів в капіталі біржі", - погоджується керуючий партнер Da Vinci Capital Олег Желєзко.

Нагадаємо, 13 лютого повідомлялося, що при сприятливій кон'юнктурі ММВБ, РТС може провести IPO вже в IV кварталі. Найбільший акціонер біржі - центробанк Росії - розраховує, що за рахунок первинного розміщення акцій ММВБ, РТС збільшить свою капіталізацію до 6 млрд дол., тоді як при об'єднанні бірж мова йшла про 4,6 млрд дол.