ru ua

Що буде з ринком нерухомості після чергового падіння гривні

Ринок нерухомості не вперше за останні роки стикається з курсовими коливаннями, тому вже зараз передбачити, який ефект вони матимуть в нинішніх умовах дуже складно. І звичайно, говорити про чіткі наслідки девальвації поки рано, проте окремі тренди з високою часткою ймовірності виправдаються.

Ринок нерухомості не вперше за останні роки стикається з курсовими коливаннями, тому вже зараз передбачити, який ефект вони матимуть в нинішніх умовах дуже складно. І звичайно, говорити про чіткі наслідки девальвації поки рано, проте окремі тренди з високою часткою ймовірності виправдаються.

Які основні зміни можуть відбутися на ринку нерухомості після чергової хвилі девальвації, Delo.UA розповів керівник відділу продажів ЖК "Park Stone" Дмитро Шостя

Серйозні проблеми у забудовників, які брали кредити у валюті

У забудовників, які брали кредити у валюті, почнуться серйозні проблеми. Адже у часи стабільного долара "8" багато з них почали практикувати кредити у валюті у іноземних банків (переважно країни Балтії), залучення приватних кредиторів, інвесторів, а також позики в доларах та євро під видом суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у вітчизняних фінустанов. Продавалися квартири часто без прив'язки до вартості долара, оскільки на той момент це не здавалося доцільним.

В першу хвилю девальвації, коли курс підскочив з 8 до 12, такі компанії відчули себе, м'яко кажучи, незатишно. Це стало помітно за вищим кількістю рекламних пропозицій про величезні знижки, багаторічних розстрочення та інших акціях, які повинні зробити продажу інтенсивніше. Що такі компанії будуть робити зараз - не зовсім зрозуміло. У багатьох з них проекти на 70-80% рівні готовності. Але грошей на добудову точно не вистачить, оскільки фактичні суми кредитів у гривневому еквіваленті подвоїлися. Вихід для таких девелоперів - продавати активи більш великим компаніям, які мають або великими держзамовленнями, або потужностями з виробництва будматеріалів, або і тим, і іншим.

Ціни на житло будуть рости поступово

Не дивно, що ціни на житло будуть поступово зростати. Найменше збільшиться вартість квадратного метра в об'єктах, які зводилися за власні кошти забудовників, за кредитні гроші ДІУ (в гривні), а також рівень готовності яких на сьогоднішній день складає 90-95%. За великим рахунком, основний обсяг будматеріалів для них вже закуплений, залишиться оплатити внутрішні оздоблювальні роботи та ввести житло в експлуатацію. Ті ж, кому потрібно добудувати більше 15-20%, змушені будуть об'єктивно збільшити ціни в 1,3-1,6 рази протягом 2-3 місяців. Причому не стільки через зростання цін на будматеріали та оздоблення, скільки з-за збільшення накладних витрат на транспорт, очікуваного зростання вартості електроенергії у зв'язку з подорожчанням імпортного вугілля і газу.

Покупців менше не стане

Кожне різке підвищення курсу долара, як правило, гальмує ринок первинної та вторинної нерухомості на 2-4 тижні. І покупці, і продавці в загальній масі звикають до нової реальності, а потім починають об'єктивно зважувати свої потреби в угоді. Якщо людина виїжджає на ПМЖ за кордон, він, швидше за все, не зніме житло з продажу, проте знизить ціну. Якщо молодій сім'ї ніде жити і вона збирала гроші в доларах, то, швидше за все, тепер у неї вийде придбати навіть трохи більше житло, аніж планувалося раніше. Так що угода, очевидно, буде мати місце. Швидше за все, покупців значно менше не стане.

Якщо ж батьки хотіли придбати житло синові, який буде поступати в інститут тільки влітку - така покупка, ймовірно, буде відкладено.

Первинний ринок частково залежить від того, що відбувається на "вторинці". Традиційно ми очікуємо, що більш старі квартири "освоюють" приїжджі або люди з невеликим капіталом, а кияни "розширюються" в нові будинки. Вкладати в споруджуваний проект "з нуля", тобто не маючи власного "базового" житла, зараз вважається дуже ризикованою інвестицією. Девальвація, звичайно, сповільнить міграцію з регіонів у столицю. Проте в цьому році вплив цього фактора згладить "міграція еліт": "свиті" новообраних депутатів, половина з яких ніколи не працювали в Раді, в будь-якому випадку потрібно переїхати в Київ.

І до цього основним покупцем житла на первинному ринку столиці був умовний підприємець середньої руки з валізою грошей, готовий заплатити за квартиру 100% суми, але вимагає при цьому максимально комфортних умов (оздоблення, можливість заїхати в межах 3-4 місяців, паркінг, транспортна розв'язка, бажано вид). Тепер цей типаж стане ще більш домінуючим, оскільки в квартиру він, швидше за все, буде вкладати вже не житло, а як засіб заощадження грошей, оскільки рівень довіри до банків досить низький.

Джерело: Справа