ua en ru

Чого чекати від ринку нерухомості - експерти

На українському ринку нерухомості як і раніше домінує покупець. Девальвація і нестабільність в банківському секторі наштовхнули багатьох українців на думку "освоїти" свої валютні заощадження шляхом купівлі нерухомості.

На українському ринку нерухомості як і раніше домінує покупець. Девальвація і нестабільність в банківському секторі наштовхнули багатьох українців на думку "освоїти" свої валютні заощадження шляхом купівлі нерухомості.

Ось тільки ситуація в країні мало розташовує до таких інвестицій. "Число переглядів виставлених на продаж квартир різко зросла порівняно із зимою і навесні, але угод до образливого мало", - одностайні ріелтори. Їм вторить статистика: кількість угод на столичному вторинному ринку в липні і серпні склала 642 та 536, а на первинному - 806 та 621 відповідно. Звичайно, зараз грає такий чинник, як попит з боку небідних мігрантів із зони АТО. Але штука в тому, що активність "гостей столиці" призвела до зростання ставок оренди, але не цін, пише UBR.

Угоди з купівлі гальмуються політичною невизначеністю, зниженням ділової активності, а також відсутністю житлового кредитування і вимиранням розстрочок у забудовників. Якщо і були ілюзії з приводу того, що "дно" вже пройдено, вони швидко тануть.

Зниження кількості угод неминуче змусить як забудовників, так і власників "вторинного" житла розвернутися до покупців особою.

Девелопери починають нові проекти неспішно і виважено. "Якщо за перші шість місяців поточного року в Києві з'явилося 16 новобудов, то за липень і серпень - 7 нових новобудов. І ще 5 будуть запущені у вересні-жовтні. Разом за вісім місяців 23 нових проекту на 6500 квартир", - розповіла в ході конференції Ярослава Чапко, директор консалтингової компанії City Development Solution. В Києві найбільш активно забудовуються Голосіївський і Дніпровський райони. З'являється нове житло і на Печерську, в той час як в Деснянському та Подільському районах застій - там пропозиція квартир мінімально. Зате передмістя розростається як на дріжджах.

"У минулому році приріст нових квадратних метрів в містах-супутниках досяг 84%. За перше півріччя цього року він склав 120%", - підраховує Ярослава Чапко.

Причина обережності девелоперів - низький попит, що, в свою чергу, охолоджений соціально-економічної і валютної нестабільністю в країні. І якщо ще в квітні-березні забудовники відкрито декларували прив'язку до "старим" курсу на рівні 8 грн./дол., то зараз вони підтягують ціни до поточної вартості гривні.

"Раніше собівартість квадратного метра і ціна його реалізації були майже рівні, а на сьогодні собівартість зросла як мінімум на 50% від тієї дельти, на яку девальвувала гривня", - наголосив Олег Перегінець, керуючий партнер компанії Kiev Standard, виступаючи на круглому столі з нерухомості. Відповідно, ціни на нові квадратні метри можуть вирости майже в півтора рази. При цьому інтереси покупців все більше зміщуються у бік більш дешевого житла. Наприклад, навесні інвестор був готовий платити $1500 за кв. м/бюджетної новобудові, а зараз - не більше $1 тис. В бізнес-класі покупці розглядають пропозиції не більше $2200 (раніше - до $3 тис.), а в преміумі - до 4000 дол. за "квадрат". Хоча на початку року були готові віддати забудовнику і 5000 дол./м2. Девелопери зі свого боку перестали стріляти "біле", а ретельніше вивчають настрої потенційних покупців перед запуском нових проектів. Як наслідок, якість житла стає вище, а його окупність - швидше.

Покупці, зі свого боку, все частіше вибирають нерухомість для заробітку, вважаючи за краще здавати квадратні метри в оренду. Саме цим експерти пояснюють зростаючий попит не тільки на малогабаритні квартири (площею від 20 до 40 кв. м), але і на більш просторе житло, до 80-120 кв. м. Воно здається у вигляді хостелів або так званих "share houses". Тобто сучасних комуналок, де уживається по кілька сімей.

Питання знижок дуже індивідуальний. І для того, щоб отримати додаткові дисконти, потрібно мати вагомі аргументи для тиску. Наприклад, моментальну оплату повної суми або можливість придбати кількох квартир. Тоді можна видавлювати з девелопера знижку до 15-20%.