ua en ru

Білий дім готовий почекати "ще кілька днів" фінальної угоди про підвищення ліміту держборгу, - Адміністрація США

Президент США Барак Обама готовий почекати "ще кілька днів" фінальної угоди між республіканцями і демократами з питання збільшення ліміту держзапозичень, оскільки навіть якщо про нього буде оголошено в недалекому майбутньому, на вирішення процедурних питань буде потрібен якийсь час, і документ ляже на стіл господареві Білого дому лише через кілька діб. Таку заяву зробив представник американської адміністрації, повідомляє РБК.

Раніше сьогодні телеканал ABC з посиланням на джерела в конгресі повідомив, що представники демократичної і республіканської партій досягли "попередньої домовленості" з питання підвищення межі держзапозичень США, і про це буде офіційно оголошено в найближчі години.

Пізніше провідні переговорники від республіканської та демократичної партій США підтвердили повідомлення про досягнутий консенсус. Непряме підтвердження циркулюючим чуткам дав також радник президента США Барака Обами з економічних питань Джин Сперлінг.

У конгресу США і Білого дому залишається менше трьох днів, щоб остаточно домовитися про чергове підвищення ліміту держзапозичень, який був встановлений законодавцями на позначці 14,29 трлн дол. в лютому 2010 р. Якщо цього не станеться, Америці загрожує дефолт. Борг федерального уряду вже перевищує цю цифру (невелика частина зобов'язань Мінфіну США не потрапляє під офіційний ліміт). Американське казначейство неодноразово попереджало, що у разі бездіяльності конгресу воно, починаючи з 2 серпня 2011 р., не зможе в повному обсязі обслуговувати свої боргові зобов'язання. Так, вже 4 серпня уряду необхідно погасити казначейські векселі на 90,8 млрд дол., однак без нового ліміту запозичень держава не зможе залучити нові позики для рефінансування старих.

Вперше ліміт держзапозичень був встановлений конгресом США в 1917 р., щоб уряду було зручніше фінансувати свої потреби під час Першої світової війни. З того часу ліміт підвищувався законодавцями десятки разів, причому в більшості випадків це вважалося порожньою формальністю.

На даний момент близько третини американського ринкового боргу належить іншим державам. Китай є найбільшим власником облігацій казначейства США (8% від загальної суми), на другому місці йде Японія (6%). Цікаво, що понад 40% державного боргу фактично належить самій державі, а саме Федеральній резервній системі і різним трастовим фондам уряду.