ru ua

Білорусія закрила ринок для українських кондитерських виробів

Білорусія закрила ринок для продукції українських кондитерів. Як стало відомо, з початку квітня місцева митниця не пропускає продукцію з України, затримуючи її на кордоні для додаткових перевірок. У результаті тільки в поточному місяці збитки українських виробників можуть перевищити 40 млн грн. У відповідь Україна може почати більш ретельні перевірки білоруської цільномолочної продукції, стверджують в уряді, пише "Комерсант-Україна".

Українські виробники кондитерських виробів зіткнулися з блокуванням поставок цукристої та шоколадної продукції в Білорусію, розповів президент асоціації "Укркондпром" Олександр Балдинюк. "З 3 квітня автотранспорт з кондитерської продукцією з України не пропускає білоруська митниця", - розповів він. Офіційно обмежень поставок країна не вводила, але до продукції з нашої країни застосовується посилений митний контроль, пояснює пан Балдинюк. "Білоруське законодавство дозволяє в цьому випадку затримувати вантаж на митниці до 20 днів з можливістю продовження цього терміну", - пояснив він.

Білорусія - четвертий за розмірами експортний ринок для українських кондитерів (понад 5% всього експорту; дані Держстату за 2012 рік). Торік вони поставили туди понад 20 тис. т продукції на 446 млн грн. Зараз через обмеження поставок тільки в квітні втрати українських кондитерів можуть скласти 40 млн грн, а з урахуванням великодніх свят, коли попит на кондитерські вироби зростає, ця цифра може значно зрости, вважає Олександр Балдинюк.

За даними учасників ринку, труднощі з постачанням продукції зазнають найбільші виробники кондитерських виробів України, в тому числі Roshen, "Конті", АВК і ЖЛ. Офіційно в компаніях коментувати цю тему відмовилися. Але в неофіційних бесідах менеджери підтвердили існування проблем, пов'язуючи дії білоруської влади з сталася нещодавно націоналізацією фабрик в країні. "До 50% всього імпорту кондитерських виробів в Білорусію доводиться на українську продукцію. Місцеві виробники зараз втрачають частку, тому в першу чергу вирішили захиститися від нас", - каже менеджер однієї з компаній. У білоруські магазини навіть надійшли негласні доручення від влади обмежити місця на полицях для імпортної продукції. "Про це нам повідомили контрагенти в Білорусії", - розповіли в іншій компанії.

Питання вже порушувалося на міжурядовому рівні, розповів перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк. 12 квітня ця тема обговорювалася під час зустрічі прем'єр-міністра Миколи Азарова та першого віце-прем'єра Сергія Арбузова з першим заступником голови уряду Білорусії Володимиром Семашком. 13 квітня пан Семашко доручив білоруським відомствам почати митне оформлення "без бюрократичних витрат і в стислі терміни", але питання так і не зважився, додає чиновник. "У четвер я спілкувався з послом Білорусії в Україні Валентином Величко. Він пообіцяв розібратися в ситуації", - каже Іван Бісюк.

Наступний раунд переговорів запланований на наступний тиждень, стверджує ще один чиновник з Міністерства економічного розвитку і торгівлі. За його словами, якщо найближчим часом білоруська сторона не зніме обмеження, Україна може прийняти відповідні заходи. "Негласно вже дано доручення розглянути можливість додаткової перевірки білоруської цільномолочної продукції на предмет відповідності українським стандартам", - зазначив він.