ua ru

"Нафтогаз" попереджає ЄС про загрозу припинення транзиту газу

НАК "Нафтогаз України" попереджає Європейський союз про загрозу припинення транзиту природного газу з Росії.

НАК "Нафтогаз України" попереджає Європейський союз про загрозу припинення транзиту природного газу з Росії. Про це повідомляє прес-служба української компанії.

"Нафтогаз" поважає довгострокові контракти європейських споживачів на постачання російського газу і розуміє, що їх зміна вимагає переговорів і часу. Водночас компанія зазначає, що ситуацію не можна вважати стабільною. Сьогоднішня ситуація може призвести до повторення газової кризи 2009 року, коли "Газпром" припинив транзит газу в Європу", - відзначають в прес-службі.

По-перше, пояснюють у "Нафтогазі", розірвання 17 червня за ініціативи російської сторони договору про балансування газу між ВАТ "Укртрансгаз" і ТОВ "Газпром експорт" робить неможливим використання "Газпромом" газу з українських підземних сховищ для покриття пікового споживання в ЄС.

По-друге, відсутність прямих договорів з'єднання між "Укртрансгазом" і операторами транспортних систем сусідніх країн виключає стандартне балансування при транзиті газу. Такі договори має "Газпром експорт" всупереч нормативним положенням, діючим в ЄС. Завдяки цьому російська компанія монопольно контролює транспортування і продаж газу на східних кордонах Європи, заявляють в "Нафтогазі".

"Як надійний транзитер НАК "Нафтогаз України" вважає своїм обов'язком попередити європейських партнерів про можливі ризики і пропонує вирішити проблему спільними зусиллями шляхом тристоронніх переговорів у форматі Україна - ЄС - Росія", - заявляють в прес-службі.

Водночас у "Нафтогазі" підкреслюють, що перенесення закупівлі газу європейськими компаніями із західного кордону України на західний кордон Росії дозволить забезпечити надійний транзит газу до Євросоюзу і, в кінцевому підсумку, гарантувати енергетичну безпеку країн ЄС.

"Закупівля російського газу на кордоні України з Росією надасть європейським газовим компаніям можливість розпоряджатися своїм газом вже на території України, в тому числі, використовувати значні потужності підземних сховищ газу на заході нашої держави. Україна, в свою чергу, отримає пряме з'єднання з європейськими операторами газових мереж. Така структура транзиту є вигідною для обох сторін", - заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

При цьому в компанії впевнені, що передаючи свій газ покупцям на кордоні з Україною, "Газпром" втратить можливості загрожувати європейцям припиненням поставок, "використовуючи необґрунтовані звинувачення про несанкціонований відбір газу Україною".

При цьому "Нафтогаз" ще раз підкреслює, що прийняття закону України "Про санкції" не означатиме автоматичного введення санкцій проти будь-яких осіб, в тому числі, проти "Газпрому".

"Закон лише створює правову основу для їх застосування. Одночасно перенесення закупівлі газу європейськими компаніями на західний кордон Росії дозволить не тільки нівелювати потенційний ризик введення санкцій, але і привести договірні відносини з транзиту газу у відповідність з нормами Третього енергетичного пакета ЄС, імплементувати який Україна повинна до 2015 р. Таке рішення повністю відповідає правилам Європейського енергетичного співтовариства, до якого Україна приєдналася у 2011 р.", - пояснюють у прес-службі.