ru ua

"Газпром" віддасть не менше 10% потужності "Південного потоку" іншим постачальникам

Напередодні наради з питання виключення газопроводу OPAL з правил Третього енергопакету (відбудеться 22 липня) Єврокомісія підрахувала, скільки потужностей "Газпром" повинен віддавати третім особам в газопроводі "Південний потік" планованою потужністю 63 млрд куб. м. Як мінімум 10% технічних потужностей в нових трубопроводах діставатиметься іншим постачальникам за наслідками аукціону.

Напередодні наради з питання виключення газопроводу OPAL з правил Третього енергопакету (відбудеться 22 липня) Єврокомісія підрахувала, скільки потужностей "Газпром" повинен віддавати третім особам в газопроводі "Південний потік" планованою потужністю 63 млрд куб. м. Як розповіли РБК daily в Єврокомісії, як мінімум 10% технічних потужностей в нових трубопроводах діставатиметься іншим постачальникам за наслідками аукціону.

Якщо "Газпрому" не вдасться отримати виключення "Південного потоку" з правил Третього енергопакету, компанія вже на момент запуску першої нитки газопроводу повинна буде віддати третім особам потужності як мінімум в 1,6 млрд куб. м газу. Після введення в експлуатацію чотирьох ниток на аукціон можуть бути виставлені 6,3 млрд куб. м газу. Зарезервувати ці потужності сторонні постачальники зможуть тільки на рік.

Читайте також: ЄС хоче зобов'язати операторів ГТС продавати транспортні потужності на аукціонах на строк до 15 років

Якщо запропонований Єврокомісією проект у вересні схвалить Європарламент, він набуде чинності 1 листопада 2015 року. Старт "Південного потоку" намічений на кінець 2015 року.

Старший аналітик RusЕnergy Михайло Крутіхін не впевнений, що "Південний потік" буде завантажений повністю, потужності вже існуючого "Північного потоку" використовуються тільки наполовину. При цьому охочих підключитися до нової труби достатньо. Зокрема, по ній може піти газ, який Болгарія має намір отримувати з Іраку і Ірану. "Все говорить про те, що Росія вкладає 50 млрд дол. в будівництво труби, якою користуватиметься не вона одна", - уклав експерт.

Читайте також: "Газпром" розмістив євробонди 32-ої серії на 900 млн євро під 3,7% річних

В даний час вимоги Третього енергопакету в Європі передбачають, що один постачальник може використовувати не більше 50% трубопровідних потужностей. За пропозиціями Єврокомісії, близько 80% від вільних потужностей переможцеві аукціону може надаватися в користування на 15 років, ще 10% - на п'ять років, що залишилися 10%, - на один рік.

Раніше повідомлялося, що Об'єднання європейських операторів газотранспортних систем (ENTSOG) і Єврокомісія (ЄК) готують законопроект, що зобов'язує операторів газотранспортних систем (ГТС) в Євросоюзі продавати на щорічних аукціонах транспортні потужності трубопроводів на строк до 15 років. Проект розробляється в рамках антимонопольного Третього енергопакету, його вже схвалила рада ЄС. Закон може бути ухвалений у вересні і запрацювати з листопада 2015 року, а аукціони повинні початися з березня 2016 року. У ЄК уточнили, що завдання документу - зробити доступ до мереж прозорим і недискримінаційним. Він також зробить прозорішою саму торгівлю газом в Євросоюзі, уточнили в ЄК.