Країну готують до розпродажу

Середа 26 вересня 2012 10:04

Держава позбавиться 1200 підприємств

 
Україна встала на шлях масового розпродажу підприємств, що досі вважалися стратегічними.

Уряд готує масштабну продаж державного майна. У розпорядженні "Комерсант" опинився перелік з менш ніж 300 підприємств, які Кабмін збереже серед заборонених до приватизації. Решта 1200 компаній будуть виключені зі списку - на торги виставлять ключові енергетичні підприємства, шахти і спиртзаводи. Бізнес схвалює ідею доступу приватного капіталу в держсектор, але, на думку експертів, без прозорої приватизації ці активи будуть скуплені за безцінь.

У розпорядженні "Комерсант" опинився текст змін до закону "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації". Напередодні про підготовку цього документа заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко, повідомивши лише, що перелік державних підприємств, заборонених до приватизації, буде скорочений більш ніж у п'ять разів - з 1492 до 296. Однак джерело в уряді повідомило "Комерсант", що проект закону вже схвалений Кабміном і готується до передачі у парламент. В останній момент зі списку за ініціативою Міністерства фінансів був вилучений "Турбоатом".

Підсумковий документ фактично дозволяє масштабну приватизацію вугільних шахт: у власності держави в Донецькій області залишиться лише 11 підприємств, а в Луганській - 7. Також буде проведена масова приватизація спиртзаводів, радіотелевізійних передавальних центрів та книжково-журнальних видавництв ("Мистецтво", "Либідь", "Дніпро", "Веселка"). Приватними хочуть зробити майже всі спортивні бази, басейни і стадіони, за винятком підприємства, яке управляє київським Палацом спорту, НСК "Олімпійський", "Львів-Ареною". Зберігши в держвласності найбільш знакові винзаводи, такі як "Коктебель" і "Массандра", уряд пропонує дозволити продаж низки південноукраїнських і закарпатських радгоспів-заводів, включаючи Ужгородський і Одеський коньячні заводи, Одеський завод шампанських вин. З усіх державних елеваторів приватизації не підлягатиме лише Новотроїцький.

Дорога до приватизації буде відкрита і великим компаніям, багато з яких є монополіями. Зі списку непріватізіруемих об'єктів виключать НАК "Нафтогаз України", "Чорноморнафтогаз", "Укрінтеренерго" і "Укрспецтрансгаз" (транспортування зрідженого газу), ДАТ "Магістральні трубопроводи" Дружба "". "Це сміливий крок, який може радикально змінити ситуацію в енергосекторі, - вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. - Допуск в нього приватного капіталу може істотно оздоровити ситуацію, але лише в разі прозорої приватизації та збереження за державою контролю над сектором". Вилучені зі списку Харківський електромеханічний завод, Дашавське завод композиційних матеріалів, спеціальне виробництво київського заводу "Радар" та Солотвинський солерудник. "Ймовірно, попит на приватизацію буде в першу чергу внутрішній, потім - з боку російського бізнесу і вже потім - іноземних стратегічних інвесторів", - прогнозує директор аналітичного департаменту ІК Dragon Capital Андрій Беспятов.

Представники бізнесу готові до приватизації держкомпаній, оскільки приватний інвестор ефективніше державного. "Якщо говорити про приватизацію спиртзаводів, то це однозначний плюс. Замість поступового руйнування галузі в неї прийде ефективний власник, який наведе порядок", - упевнений почесний президент групи компаній "Олімп" Павло Климець. "Я вважаю, що приватизація - це, в принципі, правильний крок. Взяти, приміром, Харківський електромеханічний завод: якби держава не тягнуло з його приватизацією, підприємство не дійшло б до нинішнього стану банкрутства", - заявив президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гіршфельд.

У парламенті готові оголосити старт розпродажу держмайна ще до парламентських виборів - після них прийняти таке рішення може бути складніше. "У парламентській більшості немає упереджень відносно приватизації, - заявив глава підкомітету з питань міжнародної економічної політики Олексій Плотніков (Партія регіонів).-Навіть без підтримки комуністів цей законопроект може набрати необхідну кількість голосів".

Втім, за оцінками директора Інституту економіки та прогнозування НАНУ Валерія Геєця, поспішна приватизація не тільки призведе до продажу підприємств за заниженою ціною, як це було в попередні роки, але і позбавить бюджет податкових надходжень. "Наші дослідження показали, що багато підприємств після приватизації різко скорочують обсяг сплати податків. Тому необхідно ретельно розрахувати, що дасть такий крок, і дивитися не тільки на можливість отримання коштів від приватизації, але і на потреби бюджетів майбутніх років", - відзначає він.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся