Перемогти Януковича зможе тільки Кличко

НовиниІнше    09.08.2013 - 09:55

Біля робочого столу 47-річного Романа Безсмертного стоять у рамках дві "молитви вояка УПА" - "За свідомість українського народу" та "За розум поводирів". Збоку - фото соняшників, яке зробив син.

- Я - сільський чоловік за нутром. А соняшник - це село, - усміхається Роман Петрович.

Кабінет розташований на останньому, третьому, поверсі старої будівлі на Подолі. Тут Безсмертний працює з колишнім міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком над планом реформування країни "За третю республіку". Збирають круглі столи політиків та експертів. Малюють портрет України майбутнього, пояснює.

- У мене недавно народилися двійнята Ліза й Настя. Я тільки-но зрозумів, у чому сенс життя. Хочеться зробити для країни щось таке, за що буде не соромно дітям.
Що радять експерти на ваших круглих столах?

- Наш план відповідатиме на 7-10 ключових проблем українців. Починаючи від безробіття, освіти, медицини.

Але люди змушені зараз жити в системі, що себе вичерпала й не забезпечує елементарного.

- Межі падіння не існує. Є класика - розруха починається звідси, - показує на голову. - Це не поміняєш за день, два місяці, три роки. Той, хто прийде і скаже, що зараз усе зроблю - нещасна людина. Не треба думати, що одні - ідіоти, а з інших можна малювати ікони.

Янукович обіцяв, що країна ввійде в "двадцятку" найкращих, матиме 50 мільйонів населення. Тепер опозиція: "Геть Януковича!" - і все буде добре.

- Що зметуть Януковича, комусь, безперечно, буде дуже добре. Але великої зміни у розвитку країни від заміни прізвищ президентів не відбувалося. І не відбудеться. Наше завдання зараз і полягає в тому, щоб відповісти: чому не відбувалося?

І яка ваша відповідь?

- Трьом поколінням протягом 100 років говорили: зараз побудуємося, а завтра житимемо. Забабахаємо п'ятирічку і всім буде по квартирі, машині. Людей морили голодом, убивали на війнах, травили психотропними речовинами в тюрмах, - загинає пальці. - Думаєте, це так минається?

Коли намалюєте свою "картину країни" і план реформ, що далі?

- Потрібна команда, яка буде здатна цей план виконати.

Робите її з прицілом на 2015 рік?

- Дуже хотілося б, щоб цей план і команда були протестовані 2017-го на парламентських виборах. Бо 2015 року тестуватимуться люди, їхні світогляди.

Рік тому ви казали, що опозиціонерам варто об'єднатися навколо Кличка, бо він єдиний спроможний нокаутувати Януковича в другому турі.

- Це відповідає стереотипу мислення українця. Воно не допускає поєдинку між Яценюком і Януковичем, між Тягнибоком і Януковичем. Штучно і технологічно їх можна вивести на цей поєдинок, але вони належать до різних вагових категорій. Результатом буде перемога Януковича.

Люди бачать переможний поєдинок тільки за участю Кличка. Йому потрібна команда і план. Про це я говорив ще два роки тому. Команда не сформувалася, плану немає. Ось і відповідь, який буде результат президентських виборів. На жаль, із таким наробком, що сьогодні маємо, опозиціонери ні разом, ні окремо не складуть альтернативу чинній владі.

А якщо домовляться про єдиного кандидата?

- Навіть якщо домовляться, а плани і команди залишаться нинішні, Януковича не переможуть. Їм протистоїть державна машина, що служить конкретній людині. Вона добре забезпечена організаційним та інтелектуальним середовищем. Проти Януковича треба виходити з такою ж мобілізованою армією. Чому опозиціонери легковажать?

Незрозуміло.

За півтора року до президентських виборів реально це виправити?

- Можливо, вони й працюють над цим. Перевага і новизна Кличка в тому, що не був у владних коридорах.

Шість років роботи в Київраді не рахуються?

- Це - представницький орган, що має стосунок до влади, як профспілки до комунізму в радянські часи.

Ведете переговори з лідерами опозиції, щоб вони взяли на озброєння ваш план?

- Юрій Віталійович (Луценко. - "ГПУ") контактує і з Яценюком, і з Кличком. Поки що не чув про зустрічі з Тягнибоком.

Тимошенко матиме шанс поборотися з Януковичем на президентських виборах?

- Тимошенко однозначно стане президентом України. Це питання часу. Юлія Володимирівна працює над цим, як ніхто інший із майбутніх кандидатів.

У чому різниця між президентом Януковичем і президентом Тимошенко?

- У тоталітарній системі є два інститути, що ламають людину: армія й тюрма. Юлія Володимирівна вийде з-за ґрат з якісно іншими поглядами. Особливо щодо суспільства і тих, хто був біля неї. А це потягне за собою перегляд системи координат, розуміння поняття команди та її ролі для лідера. Головне, щоб вона не обізлилася на світ. Бо це закриє їй шлях до президентства. Я не кажу про помсту. Вона має право на неї, бо засуджена незаконно.

Які шанси Тимошенко опинитися восени на лікуванні в Німеччині?

- Мені цього хотілося б, як і підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Це питання майбутнього України. Це дасть політичні перспективи і Януковичу, і Тимошенко, і всім українським політикам.

Непідписання Угоди штовхне Януковича в обійми Росії?

- Йому не буде куди діватися. Він у ситуації "або-або". Але Росія для нього - це безвихідь. Згадайте міміку Путіна і Януковича на святкуванні 1025-ї річниці Хрещення Русі в Києві. Навряд чи можна сказати, що це два дружні президенти. Це видно по їхньому небажанню дивитися в очі один одному, спілкуватися. Нічого хорошого від таких стосунків президентів сусідніх держав немає. Самі проблеми. Вони, як коти - тихенько паскудять один одному.

Чому після всіх провалів Янукович має найбільшу підтримку серед кандидатів у президенти?

- У посттоталітарних державах 20 відсотків суспільства тяжіє до жорстких форм правління. Не випадково і підтримка Януковича залишається в межах цих відсотків. Це навіть не вікова, а світоглядна характеристика електорату. На якомусь етапі в людини засіло, що диктатура краща за демократію.

Як перевиховувати суспільство?

- Не можна насильно ощасливити людей. От у Грузії прийшов Саакашвілі, і чим це закінчилося?

У суспільстві є частина, яка називається еліта. Вона виховується століттями. Трагедія української нації в тому, що ця частина була вибита. Те, що ми зараз називаємо елітою - це істеблішмент. Добре, що з'явилася група Першого грудня. Але вона має лише одне крило. А є ж ще булгаковський Київ, Одеса Утьосова, стахановський Донбас.

Якою Україну залишить Янукович?

- Я не належу до тих, хто каже: усе розвалилося. Відкривають якісь мости, пам'ятники, провели Євро-2012. Життя триває. Україна - як суспільство, територія, держава - значно сильніша за Януковича, Кучму та Ющенка. Тому вона впорається і з проблемами, що приніс Віктор Федорович.

Змолотив 50 соток пшениці

Роман Безсмертний народився в селі Мотижин Макарівського району. Це за 40 км від Києва. Живе там із п'ятниці до понеділка. Серед тижня - у київській квартирі дружини. Обробляє майже гектар присадибної ділянки.

- Минулого тижня змолотив пшеницю - 50 соток. Картоплі - 20 соток, - каже. - Помідорчики, огірочки, сад. Шкода дружину, коли бачу її манікюр після городу. А ще є кури, кролі, п'ять лелек - один вивалився з гнізда, тримаємо поки що в курнику.

Безсмертний п'ять разів обирався народним депутатом - уперше 1994-го. Був представником президента Леоніда Кучми у Верховній Раді. 2005-го став віце-прем'єром з адмінреформи. В останній день свого президентства Віктор Ющенко призначив Безсмертного послом України в Білорусі. Повернувся назад у червні позаторік.

Одружений вдруге з 42-річною Тетяною Мокріді, яка була членом Нацради з питань телебачення та радіомовлення. Від першого шлюбу в неї є 22-річний син Влад, який цього року закінчив Інститут міжнародних відносин. Цей же навчальний заклад закінчила й донька Безсмертного від першого шлюбу 24-річна Лілія. 10 місяців тому Мокріді народила Безсмертному доньок-двійнят Єлизавету та Анастасію.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top