ua en ru

Перереєстрація прав на житло - за що, скільки і як платити?

Перереєстрація прав на житло - за що, скільки і як платити?

Найбільшою затребуваністю в Україні користуються дві категорії операцій з житловою власністю - стандартна купівля-продаж або безоплатна передача власності між близькими людьми.

Перша ситуація за замовчуванням пов'язана з серйозними витратами для покупця. У другій ситуації здається, що обидві сторони обходяться мінімумом фінансових витрат. Але насправді перехід житла від власника до власника завжди тягне за собою серйозні витрати - на саме переоформлення нерухомості.

За що потрібно платити, і хто несе витрати?

Скільки коштує переоформити квартиру? Про те, як вирахувати точну суму «зайвих» витрат, і чи є шанси заощадити, може детально розповісти портал Dom.ria.com. Ми ж тим часом коротко висвітлимо, за що саме потрібно платити в різних випадках - і хто бере на себе основні витрати.

Якщо мова йде про угоду купівлі-продажу, то супутні платежі лягають в основному на плечі продавця. Це логічно, оскільки покупець і без того віддає величезні гроші за придбання квадратних метрів. Колишньому господареві потрібно заплатити за оцінку житла фахівцями, а також внести нотаріальну мито і власне плату нотаріусові, віддати податок за дохід з продажу. Правда, тут є і лазівка ​​- якщо квартира знаходиться у власності вже більше трьох років, і в оренду за цей час не здавалася, то податок за продаж скасовується.

Якщо квадратні метри передаються в дар або за заповітом, то додаткові платежі бере на себе той, хто приймає дар. Основною статтею витрат стає необхідність сплатити податок - від нього позбавлені тільки найближчі родичі, для всіх інших обсяги виплати становлять 5%. Втім, з певними витратами стикається і дарувальник - наприклад, для оформлення такого цінного дару необхідно спочатку заплатити держмито в розмірі 1% від вартості житла.

Як уникнути зайвих витрат часу і черг?

Процедура по перереєстрації власності перебуває у віданні юстиції України. Зокрема, саме через Мін'юст сплачується державне мито за отримання свідоцтва - незалежно від формату угоди.

До речі, більшість процедур, пов'язаних з переоформленням житла, можна виконати віддалено - через електронний кабінет на сторінці https://kap.minjust.gov.ua/services?product_id=1. Це позбавляє від необхідності витрачати зайвий час на черги в державних установах.