ua en ru

одаток на нерухомість: кому і скільки доведеться заплатити за зайві метри

За що платимо?

C 1 січня набув чинності новий податок з власників нерухомості. Згідно із законодавством об'єктом оподаткування є житлова нерухомість, базою - площа такої нерухомості. А платити його будуть власники такої нерухомості. Податком не обкладатимуть власники нерухомості, якщо житлова площа їх квартири менше 120 кв. м, а житлова площа будинку - менше 250 кв. м.

Якщо ж ваша квартира більше зазначеної площі, то заплатити податок доведеться тільки з тієї площі, яка перевищує ліміти. Тобто якщо площа квартири 130 метрів, то податок доведеться платити з зайвих 5 квадратів.

Правда, пільга в 120 і 250 кв. м поширюється тільки на один об'єкт нерухомості. Якщо у громадянина є дві квартири або квартира і будинок, то згідно закону він звільняється від сплати податку за один об'єкт за вибором, а за другий він платить податок в повному обсязі.

Наприклад, у вас є житловий будинок в 150 метрів і квартира в 50 метрів. Тоді за один з цих об'єктів доведеться заплатити податок. Логічно буде вибрати пільгу для будинку, площа якого більше. У цьому випадку оплатити доведеться тільки податок на площу квартири в 50 метрів.

У податковій заявили, що нормами Податкового кодексу звільняються садові або дачні будинки. Так само під оподаткування не потрапляють об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним та прийомним сім'ям, у яких виховується троє і більше дітей.

Скільки заплатимо

Розмір податку залежатиме від того, де розташована нерухомість, за яку ви вирішили платити податок. Згідно із законодавством ставки цього податку встановлюють місцеві ради.

У Києві вона становить:

41% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (11,47 грн. За квадратний метр в 2013 році), - для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м, і житлових будинків, площа яких не перевищує 500 кв. м;

42,7% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (30,97 грн. За квадратний метр в 2013 році), - для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. м, і житлових будинків, площа яких перевищує 500 кв. м.

Візьмемо вищенаведений приклад з будинком та квартирою. Власник "зайвої" квартири площею 50 метрів повинен буде заплатити 50х11, 47 = 573,50 грн.

Як визначити площу?

Довгий час точилися суперечки, з якої площі брати податок на нерухомість. Спочатку в законі фігурувало слово "житлова площа", але потім все переграли. Депутати з подачі президента проголосували закон, згідно з яким базою оподаткування нерухомості буде не житлова, а загальна площа. Однак у Податковому кодексі зараз знову фігурує словосполучення "житлова площа". Ми подзвонили на гарячу телефонну лінію фіскального відомства, і там нам підтвердили, що податок будуть брати саме з житлової площі.

Коли сплачувати податок?

У податковій обіцяють почати розсилати повідомлення-рішення про суму податку та платіжні реквізити вже з квітня цього року. Протягом двох місяців можна буде звірити правильність даних і заплатити.

- До 1 липня усі платники податку на нерухомість, який введено з початку цього року, отримають повідомлення про суму податку, яку необхідно сплатити протягом 60 днів, - говорить директор департаменту оподаткування фізосіб Державної податкової служби України В'ячеслава Бусарева. - Якщо власник не згоден з розрахунком, він повинен звернутися до податкової для звірки даних. Громадяни, які володіють кількома житловими об'єктами, повинні будуть звернутися в податкову для визначення об'єкта, за який буде сплачуватися податок на нерухомість. В іншому випадку пільга застосовуватиметься до того житлу, в якому платник податків зареєстрований.

Яке покарання?

За несвоєчасну сплату податку на нерухомість передбачені штрафні санкції: при затримці сплати до 30 днів - 10% погашеного податкового боргу, більше 30 днів - 20%.