ru ua

Які умови висунув Азаров

Підписання у Вільнюсі не відміняється . Але ЄС і МВФ повинні погодитися врятувати Україну від дефолту

ЕвроТорг входять в завершальну фазу. На відміну від десятків тисяч українців , які вийшли вчора на площі українських , і не тільки , міст , учасники цих торгів не сприйняли четверговим розпорядження Кабміну про « припинення підготовки угоди про асоціацію » як шлагбаум на шляху євроінтеграції. Публічним доказом є те , що жоден з основних гравців цієї «партії в покер » - Віктор Янукович , Ангела Меркель і Володимир Путін - досі не зробили заяви про те , що підписання у Вільнюсі не буде.

Сама гра ведеться , природно , не публічно , і ставки в ній у міру наближення дати саміту Східного партнерства ростуть . За інформацією відразу з декількох джерел , список 11 умов Фюле вже зданий в архів: на переговорах Києва з Брюсселем більше не фігурує питання звільнення (або хоча б лікування за кордоном) Юлії Тимошенко. Це , до речі , чуйно відчула сама « харківська ув'язнена » - у п'ятницю вона публічно заявила , що згодна на асоціацію « без виконання частини критеріїв , в тому числі що стосуються мого звільнення ». І натякнула на основну причину нинішньої заминки в євроінтеграції : торги за компенсацію втрат української економіки від вступу в зону вільної торгівлі та російської блокади. Правда , Тимошенко порадила президенту зараз не торгуватися : «Не вибивайте так грубо гроші із західного світу в обмін на угоду ... Підпишіть угоду - і західний світ вам все віддасть сам ».

Однак Янукович вже не вірить обіцянкам , не підтвердженими гарантіями. Нещодавно стало відомо , що в Харкові в 2010 році Дмитро Медведєв обіцяв Україні не тільки знижку , а й нову ціну на газ , але далі обіцянок справа не пішла. У свою чергу , за інформацією , і в Польщі , і в Сербії Януковичу поскаржилися , що ЄС не виконує свої обіцянки дотувати сільське господарство. Тому український гарант хоче не тільки обіцянок , але і доказів від обох сторін .

За словами нашого джерела в оточенні президента , реальних вимог до Євросоюзу в України два: « У Кабміні провели розрахунки бюджету- 2014 і назвали дві умови , які здатні закрити діру. По-перше , кредит МВФ у розмірі 10 млрд євро , без вимоги підвищити ціни на газ для комунальних установ і дотованої промисловості . По-друге , торгові преференції для українського експорту , наприклад, зняття квот на імпорт продукції металургії , які зберігаються при ЗВТ ».

Наше джерело в євроструктурах стверджує , що « ЄС готовий дати всю необхідну допомогу , але восени 2014 -го , після виборів до Європарламенту ». Однак перед нашою владою стоїть куди більш близька мета : країні потрібно вижити протягом найближчого року. «Нинішня блокада Росії - це квіточки , ягідки будуть в разі підписання Угоди у Вільнюсі , - говорить джерело в оточенні президента. - Якщо ми не отримаємо допомоги від ЄС і МВФ , вже в січні Україна буде мати дефолтний рейтинг. Але ймовірність того , що ЄС і МВФ погодяться і вишукають гроші, необхідні Києву , раніше осені 2014 -го , залишається високою ».

«Переговори з ЄС тривають»

«Думаю , економічні торги за асоціацію йдуть в дуже закритому режимі , - вважає політолог Володимир Фесенко. - Те , що перша реакція ЄС на рішення Кабміну була дуже емоційною , а потім стала набагато м'якше , свідчить , що переговори тривають. Причому Азаров говорить те , що подобається росіянам , а Янукович зберігає свободу для маневру. Але не думаю , що торги з ЄС зараз дадуть результат: Європа поки не готова до масштабної допомоги. Чи буде підписання без неї? Багато що залежить від внутрішньополітичної ситуації і від того , як опозиції вдасться витримати градус нинішніх акцій . Мітинги можуть зіграти і зворотну роль: вже вчора біля Кабміну було видно , що радикали з опозиції провокують силовий сценарій. Але якщо кров проллється , це означатиме кінець всім надіям на Вільнюс - Захід поставить на Україні білоруське клеймо.

Янукович , безумовно , такого сценарію не хоче. Але і для опозиції цей сценарій ризикований : вона може дискредитувати себе . Найбільш реальний сценарій - уповільнений протест триватиме , поки не згасне сам по собі ».