ua en ru

У Маріанській западині виявлена висока мікробна активність

Автор: RBC.UA
Міжнародна дослідницька група опублікувала на сторінках журналу Nature Geoscience доповідь, згідно з яким в найглибшій точці на Землі - Маріанської западини - існує життя. Висока мікробна активність була виявлена ​​за допомогою автономного робота.

Міжнародна дослідницька група опублікувала на сторінках журналу Nature Geoscience доповідь, згідно з яким в найглибшій точці на Землі - Маріанської западини - існує життя. Висока мікробна активність була виявлена ​​за допомогою автономного робота.

Дослідники з Німеччини, Данії, Японії і Великобританії під керівництвом Ронні Глуда з Університету Південної Данії вивчили траншеї Маріанської западини на глибині 11 км за допомогою автономного робота. Разом з вмістом органічного вуглецю на дні Тихого океану вчені оцінили активність мікроорганізмів в донних відкладеннях.

Підводний робот досягає у висоту 4 м і важить 600 кг. Він оснащений ультратонкими датчиками, які акуратно занурюються в морське дно, щоб виміряти розподіл кисню.

"Провести дослідження на глибині 11 тис. м було дуже складно. Це перший подібний експеримент в таких екстремальних умовах. Заміри були зроблені в 2010 році під час експедиції науково-дослідного японського судна" Йокосука "під керуванням професора Хіроші Кітазато", - розповів доктор наук Манфред Шлоссер з Інституту морської мікробіології Макса Планка в Бремені.

Читайте також: Російські вчені досягли найбільшого підлідного озера в Антарктиді

Виявилося, що бактерії в самій глибокій западині на Землі є більш активними, ніж звичайні глибоководні бактерії, що мешкають на глибині 6 км. За словами фахівців, виявлені мікроби пристосовані для ефективного функціонування в умовах, які не підходять для більшості вищих організмів. Вчені планують з'ясувати особливості бактерій в подальших дослідженнях.

Ця робота важлива для розуміння кругообігу вуглецю в природі, який, зокрема, впливає на концентрацію діоксиду вуглецю в море і навколишньому середовищу, тобто регулює клімат. Крім того, глибокі западини в морях є одними з останніх залишилися білих плям на карті світу, і вчені зацікавлені в описі і розумінні унікальних бактеріальних спільнот, які процвітають в цих виняткових умовах.

"Деякі вчені проводили подібні дослідження, але ніхто не вимірював активність мікробів на глибині - для цього був потрібний робот, здатний зануритися і виконати всі необхідні вимірювання прямо там. Якщо зразки води підняти, то вони будуть знищені через зміни температури і тиску", - розповів Ронні Глуд.

Він додав, що в цьому році вчені планують вивчити інше глибоке місце - западину Тонга, також розташовану в Тихому океані.