ua en ru

Google випустив новий Doodle на честь Леонарда Ейлера

Автор: RBC.UA
Вийшов новий Doodle від Google в честь 306-річчя Леонарда Ейлера. Леонард Ейлер був одним з найбільших математиків усіх часів. Він розробив основи сучасної теорії чисел і алгебри, топології, підрахування вірогідності і комбінаторики, інтегрального числення, теорії диференціального числення і диференціальної геометрії, варіаційного числення, відкрив зв'язок між тригонометричними і експоненціальними функціями. Леонард Ейлер розробив учення гідродинаміки і аерогідродинаміки, створив основи теорії гіроскопа. Він був геніальним природодослідником, чудовим вчителем і наставником.

Вийшов новий Doodle від Google в честь 306-річчя Леонарда Ейлера. Леонард Ейлер був одним з найбільших математиків усіх часів. Він розробив основи сучасної теорії чисел і алгебри, топології, підрахування вірогідності і комбінаторики, інтегрального числення, теорії диференціального числення і диференціальної геометрії, варіаційного числення, відкрив зв'язок між тригонометричними і експоненціальними функціями. Леонард Ейлер розробив учення гідродинаміки і аерогідродинаміки, створив основи теорії гіроскопа. Він був геніальним природодослідником, чудовим вчителем і наставником.

Народився в сім'ї небагатого пастора Пауля Ейлера. Освіту здобув спочатку у батька, а в 1720-24 в університеті Базеля, де слухав лекції з математики Іоганна Бернуллі.

В кінці 1726 Ейлер був запрошений в Петербурзьку АН і в травні 1727 приїхав до Петербургу. У тільки що організованій академії Ейлер знайшов сприятливі умови для наукової діяльності, що дозволило йому відразу ж приступити до занять математикою і механікою. За 14 років першого петербурзького періоду життя Ейлер підготував до друку близько 80 праць і опублікував понад 50. У Петербурзі він вивчив російську мову.

Читайте також: Google випустив новий Doodle на честь Марії Сибілли Меріан

Ейлер брав участь в багатьох напрямах діяльності Петербурзької АН. Він читав лекції студентам академічного університету, брав участь в різних технічних експертизах, працював над складенням карт Росії, написав загальнодоступне "Керівництво до арифметики" (1738-40). За спеціальним дорученням академії Ейлер підготував до друку "Морську науку" (1749) - фундаментальна праця по теорії кораблебудування і кораблеводіння.

Google випустив новий Doodle на честь Леонарда Ейлера

У 1741 Ейлер прийняв пропозицію прусського короля Фрідріха II переїхати до Берліна, де предстояла реорганізація АН. У Берлінській АН Ейлер зайняв посаду директора класу математики і члена правління, а після смерті її першого президента Мопертюї декілька років (з 1759) фактично керував академією. За 25 років життя в Берліні він підготував близько 300 робіт, серед них низку великих монографій.

Читайте також: День святого Патріка - Google вшановуватиме покровителя Ірландії

Живучи в Берліні, Ейлер не переставав інтенсивно працювати для Петербурзької АН, зберігаючи звання її почесного члена. Він вів обширне наукове і науково-організаційне листування, зокрема переписувався з Ломоносовим, якого високо цінував. Ейлер редагував математичний відділ російського академічного наукового органу, де опублікував за цей час майже стільки ж статей, скільки в "Мемуарах" Берлінської АН. Він діяльно брав участь в підготовці російських математиків; до Берліна відряджалися для занять під його керівництвом майбутні академіки Котельников, Румовський і Софронов. Велику допомогу Ейлер надавав Петербурзькій АН, здобуваючи для неї наукову літературу і устаткування, ведучи переговори з кандидатами на посаді в академії і так далі

17(28) липня 1766 Ейлер разом з сім'єю повернувся до Петербургу. Незважаючи на похилий вік і майже повну сліпоту, він до кінця життя продуктивно працював. За 17 років другого перебування в Петербурзі ним було підготовлено близько 400 робіт, серед них декілька великих книг. Ейлер продовжував брати участь і в організаційній роботі академії. У 1776 він був одним з експертів проекту одноаркового моста через Неву, запропонованого Кулібіним, і зі всієї комісії один подав широку підтримку проекту.