ua en ru

Японія вимагатиме від Китаю компенсації збитку за антияпонські заворушення в Пекіні (відео)

Автор: RBC.UA
Влада Японії має намір зажадати від Пекіна компенсації шкоди, заподіяної японським дипломатичним місіям в Китаї в ході антияпонських заворушень. Про це заявив генеральний секретар кабінету міністрів Японії Осаму Фудзімура.

Влада Японії має намір зажадати від Пекіна компенсації шкоди, заподіяної японським дипломатичним місіям в Китаї в ході антияпонських заворушень. Про це заявив генеральний секретар кабінету міністрів Японії Осаму Фудзімура, передає ВВС.

"Беручи до уваги збитки, завдані нашим посольствам і консульствам, ми плануємо вимагати від Китаю компенсації", - заявив Фудзімура, додавши, що дане питання має бути врегульоване у відповідності з китайським законодавством.

Читайте також: У Китаї пройшли акції протесту, викликані висадкою японських націоналістів на спірні острови

За словами Фудзімура, прем'єр-міністр Японії Йосіхіко Нода планує відправити в Китай спеціального посланника, щоб "вирішити ситуацію дипломатичним шляхом".

Нагадаємо, антияпонські виступу в Китаї почалися після того, як 11 вересня 2012 Японія націоналізувала території спірних островів Сенкаку (китайська назва - Дяоюйдао) шляхом викупу у приватних власників. Подібний крок викликав масові безлади в Китаї, в ході яких протестуючі вигукували антияпонські гасла, палили японські прапори, здійснювали спроби нападу на японські дипмісії, магазини і ресторани.

У ході протестної акції 18 вересня ц.р. у посольства Японії в Пекіні демонстранти напали на автомобіль посла США в КНР Гері Локка, що прямував в американську дипмісію, розташовану неподалік від японської. Машина посла отримала незначні пошкодження, сам дипломат не постраждав.

Напередодні Китай заявив, що готує превентивний удар по економіці Японії.

Відносини між двома найбільшими економіками помітно погіршилися через це територіальне питання.

Читайте також: Кораблі ВМФ Китаю увійшли в акваторію спірних з Японією островів

У минулі вихідні хвиля протестів прокотилася по десятках міст Китаю. У вівторок маніфестанти атакували посольство Японії, розмахуючи прапорами Китаю і викрикуючи антияпонські гасла. МЗС Японії повідомило, що деякі вікна посольства були розбиті.

Правляча Комуністична партія Китаю дозволила жителям висловити свій гнів на вулицях, після того як Японія вирішила придбати територію спірних островів в Східно-Китайському морі. Пекін назвав дане рішення серйозним порушенням свого суверенітету.

КНР наполягає на тому, що острови Сенкаку (китайська назва - Дяоюйдао) увійшли до складу китайської держави в кінці XIV ст., Однак контроль над ними був втрачений після підписання з Японією в 1895 р. Сімоносекского мирного договору (китайська назва - Договір Магуань).

Після закінчення Другої світової війни Японія змушена була відмовитися від даних територій на користь США. У свою чергу, Вашингтон у 70-х рр. XX століття повернув Японії острів Окінава, віддавши і Сенкаку, що знаходиться поблизу. Цей факт досі оскаржується Китаєм.

Примітно, що сам острів дуже малий і непридатний для господарського використання, однак його наявність у складі держави серйозно розширює акваторію територіальних вод та виключної економічної зони.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook

У серпні ц.р. на спірних островах Сенкаку відбулася незаконна висадка групи японських націоналістів, після того як напередодні звідти були вислані п'ять китайських активістів, що зробили спробу провести там акцію. Висадилися на островах японські націоналісти були затримані японської береговою охороною. Проте в цілому в акції на підтримку японських домагань взяли участь понад 100 осіб, серед яких - члени парламенту країни і відомі політики.

Конфлікт за острови Сенкаку є одним з епізодів у серії територіальних суперечок у Південно-Китайському морі між Китаєм, Японією, Філіппінами, В'єтнамом та Брунеєм. На шельфі островів Сенкаку можуть знаходитися значні запаси природного газу.

Конфлікт між Японією і Китаєм через острови Сенкаку дійшов до того, що влада Японії відкликала свого посла з Пекіна. Така дія японського МЗС стало відповіддю на маневри патрульних кораблів китайських військово-морських сил, які 11 липня ц.р. зайшли в акваторію спірного острова в Східно-Китайському морі.