ua en ru

Японія першою видобула газ з гідратів метану

Автор: RBC.UA
Японська держкорпорація нафти, газу і металів вперше у світі змогла видобути газ з гідрату метану на дні океану. Про це повідомило Агентство природних ресурсів і енергії Японії.

Японська держкорпорація нафти, газу і металів (JOGMEC) вперше у світі змогла видобути газ з гідрату метану на дні океану. Про це повідомило Агентство природних ресурсів і енергії Японії, передає телеканал "Росія 24".

Пробна партія природного газу була видобута з глибини 1,3 км на дні Тихого океану з покладів гідрату метану в місці, розташованому на півдні основного японського острова Хонсю. Експерти заздалегідь оцінюють запаси з об'ємом споживання природного газу в Японії впродовж 14 років.

Гідрат метану - кристалічна речовина, яка з'являється в результаті низьких температур і тиску. Є сумішшю молекул води і метану. Зазвичай залягає під шаром вічної мерзлоти або глибоко на дні океану.

Читайте також: Видобуток сланцевої нафти може призвести до істотного зниження цін на нафту, - PwC

Запаси такої сировини, за попередніми підрахунками, можуть складати близько 7 трлн куб. м. При цьому Японія не володіє енергоносіями і вимушена купувати паливо за кордоном.

Особливо актуальною проблема стала після аварії на АЕС "Фукусіма-1", після якої було зупинено багато атомних реакторів в країні. В Агентстві природних ресурсів Японії сподіваються, що розробку родовища можна буде почати в промислових масштабах протягом 5 років.

Читайте також: Китай не готовий до масштабного видобутку сланцевого газу

Нагадаємо, в лютому 2012 року японське дослідницьке судно "Тікю", орендоване Японською корпорацією нафти, газу і металів, почало пробне буріння свердловин під океанським дном у 70 км на південь від півострова Ацумі (поблизу міста Нагоя) з метою експериментів з видобутку метангідратів. Проводилося буріння трьох свердловин завглибшки 260 м (глибина океану в цьому місці - близько кілометра) з метою перевірки можливості видобутку газових гідратів і проведення вимірювань. Для перетворення метангидратів у газ використовується процес розгерметизації, розроблений консорціумом MН21. Промислову розробку у даному районі планується, у разі успіху, почати в 2018 році.

Читайте також: Нафта, вугілля і газ залишаться головними джерелами енергії до 2030 р., - ВЕФ

Технологічні пропозиції по зберіганню і транспорту природного газу в стані гідрату з'явилися ще в 40-х роках 20-го століття. Властивість газових гідратів при відносно невеликому тиску концентрувати значні об'єми газу привертає увагу фахівців тривалий час. Попередні економічні розрахунки показали, що найбільш ефективним виявляється морський транспорт газу в стані гідрату, причому додатковий економічний ефект може бути досягнутий при одночасній реалізації споживачам газу, що транспортується, і чистої води, що залишається після розкладання гідрату (при утворенні газогідратів вода очищається від домішок). В даний час розглядаються концепції морського транспорту природного газу в стані гідрату за рівноважних умов, особливо при плануванні розробки глибоководних газових (у тому числі і гідратах) родовищ, віддалених від споживача.

Також активно розробляються технології газогідратів, зокрема, для отримання гідратів з використанням сучасних методів інтенсифікації технологічних процесів (добавки ПАВ, прискорюючі тепломасоперенос; використання гідрофобних нанопорошків; акустичні дії різного діапазону, аж до отримання гідратів в ударних хвилях та ін.).