ua en ru

Велика Британія засудила територіальні претензії Аргентини на Фолклендські острови

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон різко відповів на заяви Президента Аргентини Крістіни Кіршнер, яка раніше закликала Лондон повернути Буенос-Айресу Фолклендські острови.

Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон (на фото) різко відповів на заяви Президента Аргентини Крістіни Кіршнер, яка раніше закликала Лондон повернути Буенос-Айресу Фолклендські острови.

Читайте також: Генсек ООН закликав Велику Британію і Аргентину не конфліктувати через Фолклендські острови

За словами політика, трьохтисячне населення атлантичних островів у більшості своїй відкрито виступає за те, щоб Фолкленди залишилися британськими. При цьому Кемерон закликав аргентинського Президента поважати право жителів на самовизначення, передає ВВС.

Британський урядовець також закликав Кіршнер визнати підсумки референдуму, запланованого на березень 2013 р. У ході плебісциту місцеві жителі мають вирішити, чи залишаться Фолкленди британської заморською територією. Кемерон запевнив, що зробить всі можливі дії для захисту інтересів жителів островів.

Раніше Президент Аргентини опублікувала відкритий лист, приурочений до 180-річного ювілею анексії островів, у якому закликала Лондон почати переговори про повернення Фолклендів. Вона надіслала копію звернення генеральному секретареві ООН Пан Гі Муну.

Зазначимо, що Кіршнер у своєму листі посилається на резолюцію Генеральної асамблеї ООН 1965 р., згідно з якою "анексія Мальвінських островів була одноголосно визнана результатом британської колоніальної політики". Резолюція закликає країни залагодити територіальний конфлікт шляхом переговорів.

Читайте також: Аргентину можуть виключити з "Великої двадцятки" через обман МВФ

Крім того, Кіршнер звинувачує Велику Британію у вигнанні аргентинських громадян з островів і наступній неодноразовій відмові повернути острівні території, "запобігаючи відновленню територіальної цілісності Аргентини".

Суперечки між Великою Британією і Аргентиною навколо Фолклендських островів почалися ще у XVIII столітті. Відтоді обидві країни не відмовляються від своїх домагань на острови. У 1982 р. конфлікт досяг свого піку і вилився в бойові дії: вони почалися 2 квітня і тривали 74 дні, принісши перемогу Великій Британії. Чергове загострення конфлікту відбулося у 2010 р. після того, як британські компанії почали розробку родовищ нафти на шельфі біля островів.

Як повідомлялося в червні 2012 р., Девід Кемерон привітав громадян Великої Британії із 30-річним ювілеєм закінчення переможної для британців війни проти Аргентини за Фолклендські острови (британська територія в Атлантичному океані). У зверненні прем'єр наголосив, що Велика Британія й надалі зберігатиме контроль над островами, розташованими неподалік від узбережжя Південної Америки. Раніше Велика Британія звинуватила Аргентину в конфронтаційній політиці з питання про статус Фолклендських островів.

Читайте також: Аргентина зітхнула з полегшенням: американський суд переніс загрозу дефолту

Аргентинці вважають, що острови відкрив у 1520 р. учасник експедиції Магеллана капітан Естебан Гомес. А оскільки законним правонаступником іспанської колоніальної імперії у Південній Америці є Аргентина, то й острови, захоплені англійським десантом у 1833 р., повинні бути передані їй.

В Англії стверджують, що острови були відкриті у 1592 р. Джоном Девісом. У 1690 р. британський капітан Стронг, який відвідав ці місця, відкрив протоку, що розділяє два найбільших острови, і назвав її ім'ям лорда Фолклендів (пізніше цю назву англійці закріпили за всім архіпелагом). У 1892 р. Велика Британія оголосила острови своєю колонією (нині - Британська заморська територія).

Нагадаємо, у 1982 р. аргентинський десант висадився на острови, після чого було проголошено про їх возз'єднання з історичною батьківщиною. За цим послідувала 74-денна війна, в результаті якої загинули 649 аргентинських і 255 британських солдатів.

Фолклендські острови розташовані в південній частині Атлантичного океану, відстань до Великої Британії - 12,52 тис. км, до Буенос-Айреса - 1,835 тис. км. Острови є фактично воротами до Антарктики, дають контроль над надзвичайно багатими природними ресурсами районами океану. За винятком тимчасової окупації Аргентиною у 1982 р., острови перебували під юрисдикцією Великої Британії з 1833 р.