ua en ru

Країни G7 пообіцяли не брати участі в "валютних війнах"

Автор: RBC.UA
Група семи промислово розвинених країн (G7) підтвердила прихильність ринковим валютним курсам, тим самим запевнивши свою позицію про неприйнятність міжнародних "валютних воєн".

Група семи промислово розвинених країн (G7) підтвердила прихильність ринковим валютним курсам, тим самим запевнивши свою позицію про неприйнятність міжнародних "валютних воєн".

Сьогодні міністри фінансів країн G7 оприлюднили спеціальну заяву, спрямовану на ослаблення напруженості навколо проблеми обмінних курсів.

"Ми підтверджуємо давню прихильність валютним курсам, які визначаються ринковими силами", - говориться в заяві. G7 пообіцяла, що бюджетна і грошово - кредитна політики, що проводиться в семи відповідних державах, буде орієнтуватися виключно на внутрішні завдання і не буде спрямована на зміну валютних курсів.

Заява G7 стала відповіддю на загострення міжнародних валютних питань, що спостерігається останнім часом. Так, у Японії уряд прем'єр-міністра Сіндзо Абе за останні місяці прийняв ряд заходів економічної політики (включаючи, наприклад, підвищення цільового орієнтиру по інфляції до 2%), які були сприйняті учасниками ринку як такі, що спрямовані на зниження курсу ієни на користь експортерів.

Читайте також: Токіо звинуватив США в "валютних війнах"

Восени 2012 р. міністр фінансів Бразилії Гідо Мантега заявив, що нові раунди "кількісного пом'якшення", запущені в США і Японії, посилять глобальні валютні війни, примушуючи інші країни дотримуватися аналогічної політики. Приводом для розширення валютних воєн, за словами голови бразильського Мінфіну, став третій раунд "кількісного пом'якшення" (QE3), запущеного Федеральним резервом США.

"Негайною відповіддю на таку міру з боку США стало монетарне стимулювання в Японії, спрямоване на девальвацію ієни. У підсумку інші країни, щоб убезпечити себе від наслідків девальвації валют США і Японії, будуть змушені грати за правилами валютних воєн", - заявив Мантега.

Читайте також: Європейська валюта не є переоціненою, - глава Бундесбанку

Пізніше Президент Франції Франсуа Олланд закликав єврозону розробити політику контролю за обмінним курсом євро, щоб захистити єдину валюту від "ірраціональних коливань". У Парижі висловлюють занепокоєння зміцненням євро, яке не сприяє швидкому виходу єврозони з рецесії. 1 лютого 2013 р. євро досяг 15-місячного максимуму до долара США - трохи вище 1,37 дол./євро. Сьогодні євровалюта торгується в районі 1,343 дол. Тим часом багато представники ділових і політичних кіл в Європі вважають справедливим рівень 1,30 дол./євро.

Конкурентна девальвація - послідовні навмисні дії урядів і центробанків декількох країн по досягненню щодо низького обмінного курсу для своєї національної валюти, з метою збільшення власних обсягів експорту. Збільшення обсягів експорту відбувається за рахунок зниження в місцевій валюті собівартості виробництва вітчизняних підприємств-експортерів і можливості знизити ціни на продукцію експортерів.

Читайте також: Олланд закликав єврозону розробити чітку політику контролю за обмінним курсом євро

Явище валютних воєн до останнього часу було досить рідкісним. Однак в останні роки ряд країн вдаються до цього інструменту. Китай довгий час занижує вартість юаня, щоб утримати обсяги торгівлі. Центробанк Японії має намір друкувати більше ієн, щоб здешевити валюту. Президент Франції Франсуа Олланд нещодавно заявив, що ЄЦБ слід здешевити євро, щоб збільшити конкурентоспроможність європейських товарів на світовому ринку.