ua en ru

Порошенко: Проблема ЛІНІКа полягає не у внутрішній політиці української влади

Автор: RBC.UA
Консервація Лисичанського НПЗ може бути викликана високими експортними митами на нафту. Про це в ході брифінгу повідомив міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко, передає кореспондент РБК-Україна.

Консервація Лисичанського НПЗ може бути викликана високими експортними митами на нафту. Про це в ході брифінгу повідомив міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми вважаємо, що в поточній ситуації в умовах високої ціни нафти, елементи митного захисту будуть мати обмежену ефективність. Вони будуть мати великий негативний ефект з точки зору інфляції. Експортне мито на нафту істотно - на 25% - вище мита на нафтопродукти. Проблема запуску або незапуску нафтопереробного заводу полягає саме в цій відмінності, а не внутрішній політиці української влади. Тут потрібно шукати компроміс, щоб забезпечити прибутковість роботи інвесторів, у тому числі російських", - зазначив Порошенко.

Нагадаємо, напередодні виконавчий директор компанії ТНК-ВР Герман Хан повідомив, що компанія готує до консервації Лисичанський нафтопереробний завод (НПЗ) через його збитковість."Довелося зупинити поставки нафти на нафтопереробне підприємство в Україні "ЛИНИК" (колишній Лисичанський НПЗ) і проводити там заходи щодо можливої консервації заводу. Це міра неприємна, але, на жаль, вимушена. Торік завод приніс нам значні збитки, і за перші два місяці поточного року тенденція тільки погіршилася, тому ми змушені прийняти таке непопулярне рішення", - заявив Хан. Також компанія готова розглядати пропозиції щодо купівлі Лисичанського заводу, проте поки заявок не надходило. "Об'єктивно, в тій ситуації, в якій ми знаходимося, буде перебувати будь-який покупець. Ми сьогодні не чекаємо якоїсь реальної пропозиції з точки зору вигідної покупки. Оскільки вона повинна супроводжуватися якимось економічним змістом. Якщо у нас воно (підприємство) генерує збитки, а ми є власниками нафти і можемо, як мінімум, забезпечити завантаження. Ми готові чекати, скільки буде потрібно, і готуємося, все-таки, до консервації. Нафту ми поставляти не будемо", - повідомив Хан.

Також він зазначив, що уряд України не висував конкретних пропозицій ТНК-ВР щодо переробки нафти на Лисичанському НПЗ. "Ми говорили про те, що є така ідея. Ми сказали, що по-перше, 1 млн т маленький обсяг для нас. Ми б могли говорити про обсяги 4-4,5 млн т. Найголовніше, що не було ніякої конкретики, не обговорювалися жодні умови по переробці. Наскільки я розумію, була така ідея, але вона вже не обговорюється", - сказав Хан, відповідаючи на питання про можливість переробки нафти на Лисичанському НПЗ за давальницькою схемою НАК "Нафтогаз України".

У компанії також впевнені, що при збереженні існуючих тенденцій, а саме, відсутність державних заходів з підтримки галузі, українська нафтопереробка буде поглинена експансією зарубіжних нафтопереробних заводів. Для того щоб зберегти власну нафтопереробку необхідний цілий комплекс заходів, вважають в "ТНК-ВР Коммерс" (управляє Лисичанським НПЗ, Луганська область). У компанії відзначають, що власна нафтопереробка можлива тільки за умови введення податкових пільг або імпортних мит, що врівноважують ціну на нафту для українських НПЗ і заводів країн Митного союзу.

Також одним із заходів могло б стати встановлення квот на імпорт нафтопродуктів. Але всі ці заходи повинні мати послідовний і довгостроковий характер, підкреслюють в "ТНК-ВР Коммерс". "Уряд повинен розуміти, що якщо українські НПЗ перестануть працювати, ефект від цього набагато сильніше вдарить по бюджету і економіці в цілому, ніж втрати, пов'язані з тимчасовими податковими пільгами", - заявив на початку квітня ц. р. виконавчий директор ТОВ "ТНК-BP Коммерс" Володимир Жмак.

Нагадаємо, з березня ц. р. припинені поставки сировини на Лисичанський НПЗ. "У зв'язку з тим, що нафтопереробка в Україну продовжує генерувати збитки, компанія ТНК-ВР прийняла рішення припинити поставки сировини на Лисичанський нафтопереробний завод з 1 березня 2012 р. Найбільш молодий і технічно оснащений НПЗ в Україну зупиняється на поточний ремонт", - зазначили тоді в ТНК-ВР.

Тим часом експерти "Консалтингової групи А-95" вважають збитковість "ЛІНІКу" результатом загальносвітового зниження маржі нафтопереробки і "безвідповідальною інвестиційної політики з боку ТНК-ВР". "Що зумовило низьку глибину переробки нафти на підприємстві і відставання за якістю виробленого палива від європейських і білоруських підприємств. Зокрема остання технологічна установка на "ЛІНІКу" була здана в експлуатацію в 2005 р., - відзначають в" Консалтинговій групі А-95 ".

Водночас за інформацією аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, покупцем Лисичанського НПЗ може стати азербайджанська Socar". У ТНК-ВР та Socar цю інформацію не коментують.

Проте учасники ринку сумніваються в тому, що Лисичанський НПЗ може когось зацікавити. "Переробка кожної тонни нафти приносить нафтопереробним заводам збитки в 150 дол. Тому навряд чи хтось зацікавиться таким активом", - вважають у прес-службі НПК "Галичина".

За підсумками 2011 р. Лисичанський НПЗ збільшив обсяг переробки нафтової сировини на 2% - до 4,92 млн т у порівнянні з 2010 р., поставки сировини на НПЗ за вказаний період збільшилися на 6,5% - до 4,93 млн т. У 2011 р. Лисичанський НПЗ заплатив більше 3,2 млрд грн податків у бюджети всіх рівнів.