ua en ru

Польська газова монополія через ціну на газ подала в суд на "Газпром"

Автор: RBC.UA
Польська газова монополія, імпортер російського природного газу Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) подала позов проти ВАТ "Газпром" і OOO "Газпром експорт" до Стокгольмського арбітражного трибунал з приводу цін на газ. Про це йдеться в сьогоднішньому повідомленні прес-служби PGNiG.

Польська газова монополія, імпортер російського природного газу Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) подала позов проти ВАТ "Газпром" і OOO "Газпром експорт" до Стокгольмського арбітражного трибунал з приводу цін на газ. Про це йдеться в сьогоднішньому повідомленні прес-служби PGNiG.

PGNiG вимагає змінити цінові умови довгострокового контракту на поставку газу від 25 вересня 1996 р. між PGNiG і "Газпромом". Польська компанія не наводить деталей позову, посилаючись на характер арбітражних процедур і положення про конфіденційність.

У листопаді 2011 р. польський концерн оголосив, що прийняв рішення звернутися в міжнародний арбітраж у зв'язку з ціновою суперечкою з "Газпромом". Ще в квітні 2011 р. PGNiG направила "Газпрому" офіційне прохання про зниження ціни на газ. Паралельно "Газпром" і PGNiG вели переговори про коректування ціни, проте вони не дали прийнятного результату.

У серпні 2011 р. заступник голови PGNiG Радослав Дудзінскій заявляв, що польська компанія добивається зниження ціни на російський газ, щонайменше, на 10% в порівнянні з поточною контрактною ціною. Польські ЗМІ писали, що компанія хоче не просто отримати одноразову знижку на газ, а суттєво змінити формулу розрахунку ціни на поставки, щоб та залежала від котирувань газу на спотовому ринку, а не від коливання цін на нафту і нафтопродукти.

Європейські клієнти "Газпрому" нарікають на те, що ціни, закладені в довгострокових контрактах з "Газпромом", перевищують вартість газу на спотовому ринку. В "Газпромі" заявляють, що спотові ринки нині недостатньо розвинені, а тому не можуть служити орієнтиром для вартості поставок трубопровідного газу. Так, напередодні генеральний директор ТОВ "Газпром експорт" Олександр Медведєв, коментуючи проблеми з газопостачанням Європи в останні тижні через аномальні холоди, вказав, що "в кризовій ситуації спотові ринки і поновлювані джерела енергії виявилися нездатними забезпечувати збільшений попит". "Тому ідея газової прив'язки в ціноутворенні прирікає всю стійкість газовій торгівлі на свавілля спотової спекуляції. Одночасно немає жодних підстав очікувати, що на цих ринках в майбутньому з'являться достатні реальні обсяги газу для задоволення попиту", - підкреслив топ-менеджер "Газпрому".

Ще в листопаді минулого року в "Газпромі" заявляли, про плани найближчим часом врегулювати розбіжності зі своїми клієнтами з приводу ціни на газ. У російській компанії висловлювали надію, що з клієнтами, які вже звернулися в суд, буде знайдено позасудове рішення проблеми.

Крім Польщі, вирішити цінове питання в суді планує Чехія. У грудні 2010 р. чеська компанія RWE Transgas подала позов у до ​міжнародного арбітражу проти групи "Газпром" з вимогою про перегляд цін за довгостроковим контрактом на постачання газу. У липні 2011 р. в міжнародний арбітраж звернулася компанія E.On Ruhrgas AG.

Про можливість врегулювання газового питання в суді говорили і в Україні. Однак, все ж вирішили піти шляхом переговорів. Не раніше, як минулого тижня спікер українського парламенту Володимир Литвин заявив, що якщо Україна звернеться в міжнародний суд з позовом про перегляд ціни на газ і програє, то буде змушена безумовно виконувати чинний договір до 2019 р. У першому кварталі 2012 р. ціна на російський газ для України зросла до 416 дол за 1 тис. куб. м. з 400 дол в четвертому кварталі минулого року. За поставлений в січні 2012 р. НАК "Нафтогаз" заплатила ВАТ "Газпром" 808 млн дол..

"Нафтогаз України" і "Газпром" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Відповідно до умов додаткової угоди до базового контракту, що була укладена 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол за 1 тис. куб. м. Напружені переговори про перегляд газового контракту тривають вже понад роки. А вчора голова Державної Думи Російської федерації Сергій Наришкін заявив, що міністерство енергетики РФ передало Україні новий проект газової угоди. Проте початок переговорів зовсім не означає, що Росія готова на значні знижки. Повідомляється, що в "Газпромі" згодні знизити ціну для України в рамках довгострокових контрактів на 10%, як це було зроблено для європейських споживачів. Російський монополіст пішов на поступки за підсумками переговорів з рядом важливих клієнтів холдингу - зокрема, французької GDF Suez, німецькою Wingas, словацької SPP і турецької Botas.