ua en ru

Міжнародні вимоги до капіталу банків будуть посилені

Автор: RBC.UA
Базельський комітет 12 вересня затвердив новий стандарт "Базель III", що посилює вимоги до капіталу банків з метою запобігання міжнародної кредитної кризи, передає агентство Reuters.

Головним пунктом нового стандарту є збільшення так званого основного капіталу I рівня - мінімального розміру ліквідного резерву власного капіталу банку. Даний показник розраховується зі співвідношення суми, складеної з ціни акцій банку і нерозподіленого прибутку, до сукупних ризикованих активів банку. Він збільшений до 4,5%, раніше становив 2%. Крім того, кожен банк зобов'язаний створити спеціальний "буферний резервний капітал" у розмірі 2,5% від своїх активів.
Новий стандарт передбачає підвищення вимоги до рівня капіталу першого рівня банку до 6% замість колишніх 4%, сума високоякісного капіталу повинна бути збільшена банками до рівня 7%.
Згідно зі ще одним пунктом угоди, банки зобов'язані створити спеціальний "антициклічний" резерв у розмірі 0-2,5% від капіталу на випадок виникнення кризової ситуації у світовій фінансовій системі.
Проте введення нових норм на вимогу до структури активів і капіталу банків почнеться з січня 2013 р. і повністю завершиться до січня 2015 р. При цьому з січня 2016 р. по січень 2019 р. банки повинні створити "буферний резервний капітал".
Також вирішено, що уряди зможуть надавати приватним банкам новий капітал до січня 2018 р.
Стандарти, розроблені Базельським комітетом, що стосуються структури активів і якості капіталу банків, а також узгоджений графік їх запровадження надійдуть в листопаді с. р. на розгляд та затвердження саміту країн фінансової "двадцятки".
У Базельський комітет з банківського нагляду при Банку міжнародних розрахунків входять представники органів банківського нагляду і центральних банків 27 країн світу.
Нагадаємо, що влітку і на початку осені ц.р. інвестори проявляли обережність до паперів низки європейських фінансових компаній у зв'язку з очікуваним підвищенням вимог до капіталу кредитних установ у рамках положень Базельського комітету з банківського нагляду "Базель-III".
Як відомо, голова Європейського центрального банку Жан-Клод Тріше в липні ц.р. висловлювався за публікацію результатів так званих стрес-тестів європейських банків. Ці тести повинні були показати крім усього іншого і капіталізацію європейських банків. Європейський комітет органів банківського нагляду (CEBS) у червні ц. р. опублікував список європейських банків, які піддадуться перевіркам. До нього увійшла 91 кредитна організація, зокрема британські HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds і Barclays, німецькі Deutsche Bank і Commerzbank, французький BNP Paribas.
До списку також був включений ряд відносно дрібних банків, які, на думку експертів, чимало посприяли невизначеності на світових фінансових ринках. Відомо, що в остаточний список потрапило значно більше компаній, ніж планували в Євросоюзі в червні, і в липні ц.р. документ охоплював 65% європейського банківського сектора.