ua en ru

Лахдар Брахімі буде призначений новим спецпосланцем ООН і ЛАГ в Сирії

Автор: RBC.UA
Алжирський дипломат Лахдар Брахімі займе посаду спеціального посланника генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй (ООН) та Ліги арабських держав (ЛАД) по Сирії після відходу Кофі Аннана 31 серпня ц.р. Про це повідомив представник генерального секретаря ООН в ході прес-конференції, яку транслювала прес-служба організації.

Алжирський дипломат Лахдар Брахімі займе посаду спеціального посланника генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй (ООН) та Ліги арабських держав (ЛАД) по Сирії після відходу Кофі Аннана 31 серпня ц.р. Про це повідомив представник генерального секретаря ООН в ході прес-конференції, яку транслювала прес-служба організації. "Акти насильства в Сирії і страждання мирного населення повинні припинитися. Генеральний секретар високо цінує готовність Браха прикласти свої значні здібності та досвід для досягнення цієї важливої ​​мети. Для цього йому буде потрібно сильна, впевнена і консолідована підтримка міжнародного співтовариства, в тому числі Ради Безпеки ООН" , - сказав представник генерального секретаря ООН. Він підкреслив, що послідовно виступає за врегулювання конфлікту в Сирії політико-дипломатичними методами. "Нові сутички і подальша мілітаризація протистояння тільки посилять страждання і утруднять шлях до мирного вирішення кризи", - додав він.

78-річний Брахімі з самого початку називали найбільш вірогідним наступником Аннана, проте алжирський дипломат не давав своєї згоди, оскільки не хотів просто замінити його на цій посаді, а пропонував внести зміни в назву і повноваження даного міжнародного мандата.

Брахімі обіймав посаду міністра закордонних справ Алжиру з 1991 по 1993 рік. Саме протягом цього часового проміжку африканська країна пережила один з найважчих криз у своїй історії. Після того, як перемогу на виборах в 1991 р. здобула ісламістська партія, законодавчі збори Алжиру було розпущено, а владу взяли військові. Щоб дати відсіч фундаменталістської загрозі, генерали пішли на введення перманентного надзвичайного стану. В Алжирі до кінця XX в. проходили зіткнення, які багато спостерігачів характеризували як громадянську війну.

Брахімі вважається архітектором примирних угод, досягнутих в саудівському місті Ет-Таїф і які поклали край громадянській війні 1975-1990 рр.. в Лівані. У 1997-1999 роках і з 2001 по 2004 рік Брахімі був спецпредставником генсека ООН в Афганістані, а в 2004 р. допомагав формувати тимчасовий уряд в Іраку. За дорученням генсека ООН дипломат виїжджав зі спеціальними місіями в Конго, Йемен і Ліберію.
Екс-президент ПАР Нельсон Мандела включив Брахімі в створений ним в 2007 р. Рада старійшин, яка покликана об'єднати зусилля досвідчених політичних діячів у боротьбі за справедливе вирішення проблем сучасності, кращий світ і безпеку.

Нагадаємо, 2 серпня ц.р. Аннан заявив, що залишить посадсу спецпосланця ООН і Ліги арабських держав (ЛАГ) в Сирії після закінчення терміну дії мандата спецпредставника 31 серпня ц.р. Відставка Аннана, на думку багатьох аналітиків, свідчить про те, що ситуація в Сирії найближчим часом буде розвиватися за силовим сценарієм.

Сьогодні Рада Безпеки ООН ухвалила рішення не продовжувати мандат місії спостерігачів в Сирії, що спливає 19 серпня. Місія спостерігачів ООН спочатку була схвалена Радою Безпеки 21 квітня ц.р. строком на 90 днів. Її основним завданням був моніторинг виконання мирного плану Аннана з 6 пунктів. 15 червня місію була припинена через зростання рівня насильства. Рада Безпеки ООН в останній раз продовжував мандат місії спостерігачів 20 липня. Продовжити мандат місії спостерігачів минулого тижня Радбез ООН закликав Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.

Збройне протистояння влади і опозиції продовжується в Сирії з березня 2011 р. Опозиція вимагає відставки Президента Асада, звинувачуючи урядові сили в масових звірства по відношенню до мирного населення. Офіційний Дамаск стверджує, що під прикриттям демократичних гасел в країні орудують "банди озброєних терористів", підтримувані зарубіжними радикальними угрупованнями ісламістів.

Організація Об'єднаних Націй востаннє повідомляла в березні ц.р., що в ході сирійського конфлікту загинули більше 9 тис. цивільних осіб, проте з тих пір перестала вважати загиблих. Згідно з поточними оцінками правозахисної організації "Сирійська обсерваторія прав людини", за час конфлікту в Сирії загинули не менше 19 тис. осіб.

Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що кваліфікує конфлікт в Сирії як громадянську війну. Сирійський Президент Башар Асад також визнав, що в країні триває повномасштабна війна.