ua en ru

Підсумки виборів 2012: Україна отримала чергову негативну оцінку від міжнародних спостерігачів

Автор: RBC.UA
Парламентські вибори-2012 в Україні стали регресом в порівнянні з виборами 2006-2007 рр. Про це в ході прес-конференції заявив голова місії ENEMO в Україні Пітер Новотни, передає кореспондент РБК-Україна.

Парламентські вибори-2012 в Україні стали регресом в порівнянні з виборами 2006-2007 рр. Про це в ході прес-конференції заявив голова місії ENEMO в Україні Пітер Новотни, передає кореспондент РБК-Україна.

"На жаль, основним спостереженням в порівнянні з виборами 2006 р. і 2007 р. ці вибори можна назвати регресом для України за рівнем порушень, зафіксованих на цих виборах", - зазначив Новотни. Він зазначив, що у виборців була можливість вибирати між різними партіями, тому вибори були конкурентими, проте були порушення: "Але передвиборчий період характеризувався підкупом виборців і використанням адмінресурсу. За останній місяць передвиборної кампанії ми спостерігали зростання тиску і переслідування кандидатів". Крім того, за його словами було зафіксовано тиск на ЗМІ, "наприклад, на ТВі, і деякі місцеві канали". Раніше Новотни зазначав, що підрахунок голосів ОВК здійснюється "вкрай непрозоро".

У своєму звіті ENEMO особливу увагу приділить проблемним округах м. Київ. "Ми приділимо багато уваги, щоб відобразити інформацію щодо проблемних округах в Києві. Ми також приділимо увагу роботі Центральної виборчої комісії (ЦВК), процесу обробки протоколів і як ЦВК будуть висвітлювати інформацію, і чи співпадуть дані окружних виборчих комісій (ОВК) з даними ЦВК ", - зазначив Новотни. За його словами, зараз місія констатує більше проблем в одномандатних округах, ніж в багатомандатному окрузі: "Ситуація в одномандатних виборчих округах дуже складна. Процес не повністю відповідав критеріям демократичних виборів".

Читайте також: Вибори в Україні не відповідають міжнародним стандартам у важливих аспектах

ENEMO далеко не перша організація, яка спостерігає за ходом виборів і підрахунку голосів і зазначає, що волевиявлення-2012 проходило з численними порушеннями і є кроком назад у прагненні України до демоктратіі та євроінтеграції.

Про те, що парламентські вибори в Україні не відповідають міжнародним стандартам у деяких важливих аспектах заявили міжнародні спостерігачі від CANADEM ("Mission Canada - Ukraine Election 2012"). Безпосередньо в день виборів представники Mission Canada виявили порушення, які варіювалися від відкритого підкупу голосів і залякування виборців до голосування через представників (за дорученням) і використанню в кабінках для голосування ручок, чорнило яких зникає. Також спостерігалися порушення під час голосування на дому та недотримання правил про заборону ведення агітації в день виборів.

Вчора Держдеп США також висловив свою думку про вибори в Україні. У заяві йдеться, що недільні парламентські вибори в Україні "представляли собою крок назад від того прогресу, який спостерігався в ході попередніх парламентських виборів і виборів Президента в 2010 році, ознаменували важливий крок, зроблений Україною в напрямку до демократії". "Ми поділяємо занепокоєння, озвучене Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, Парламентської асамблеї Ради Європи, Європейського парламенту та Парламентської асамблеї НАТО", - сказано в заяві представника Держдепу.

Читайте також: КВУ констатує рекордну кількість випадків подкупу виборців на виборах-2012

Напередодні, глава місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) Вальбурга Хабсбург Дуглас назвала підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні непрозорим. У попередньому звіті ОБСЄ наголошується ряд проблем згортання демократичних процесів. ПАРЄ також негативно оцінює проведення виборів в ВР. Як заявив глава делегації спостерігачів ПАРЄ Андреас Кросс, парламентські вибори не привели до реалізації демократичного потенціалу українського суспільства. Парламентські вибори 2012 р. в Україні розчарували і Парламентську асамблею НАТО. Як заявив глава її делегації Ассен Агов, "сподіваємося, що наше розчарування спонукає новий парламент забезпечити необхідні законодавчі зміни для забезпечення демократії". Агов також висловив стурбованість непрозорим процесом підрахунку голосів.

Євросоюз свою оцінку виборам-2012 дасть тільки після завершення процедури підрахунку голосів. Однак, посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінські зазначив, що міжнародні спостерігачі зафіксували багато порушень на виборах в Україні.

Читайте також: Держдеп США висловив стурбованість виборами у ВР

У той же час голова КВУ Олександр Черненко зазначив, що велика кількість порушень на виборах стає нормою для України. Найбільш проблемними в плані порушень експерт назвав Київську, Одеську, Черкаську області та місто Київ. Пізніше в КВУ рекомендували знизити граничну кількість виборців на виборчих дільницях.

ЦВК в свою чергу не вважає порушення, зафіксовані під час голосування, істотними. При цьому визнає, що в ході передвиборчої агітації мажоритарників було багато порушень. Також в ЦВК відзначили, що невелика кількість скарг є результатом використання системи відеоспостереження.

28 жовтня, в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори пройшли за змішаною системою - 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Всього в бюлетені була представлена ​​21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників.
Офіційні результати виборів-2012 будуть опубліковані після підрахунку документів з окружних комісій. Своє перше засідання нового скликання Верховної Ради України проведе 17 грудня 2012 р.