ua en ru

Експерти: Київська ГЕС входить до числа найнебезпечніших гідротехнічних об'єктів світу

Автор: RBC.UA
Як відомо, Київське водосховище відгороджене земляною греблею завдовжки близько 40 км. Саме через це в європейських ЗМІ Київську ГЕС називають одним з найбільш небезпечних гідротехнічних об'єктів світу, повідомляє радіо "Свобода".

Як відомо, Київське водосховище відгороджене земляною греблею завдовжки близько 40 км. Саме через це в європейських ЗМІ Київську ГЕС називають одним з найбільш небезпечних гідротехнічних об'єктів світу, повідомляє радіо "Свобода".
Зокрема, голова міжнародної експертної групи з вивчення катастроф Василь Кредо говорить, що у разі аварії буде затоплена частина Києва, включаючи Поділ і частину лівого берега, а крім того - на поверхню потрапить 90 млн т радіоактивного мулу. А заступник директора державного підприємства "Укрводшлях" Олександр Пересунько відзначає, що у такому разі будуть зруйновані всі розташовані нижче гідроелектростанції будинки, і повінь залишить без даху над головою 20 млн людей.
У той же час директор каскаду Київскої ГЕС і ГАЕС Миколай Бідний упевнений, що земляна дамба витримає. Він повідомив, що коштом Всесвітнього банку на станції створена автоматична система управління, що дає можливість виявити і попередити будь-які руйнування гідротехнічних споруд.
Проте ніякі автоматичні системи не можуть захистити греблю від іншої загрози - приватної забудови в її охоронній зоні. Ця забудова здійснюється без відома місцевої влади, говорить голова районної ради Вишгороду Ярослав Москаленко: "З незаконною забудовою дуже багато проблем. Сьогодні люди, одержавши землю, не отримують жодних дозволів – відразу будують, а потім пред'являють рішення суду, яке зобов'язує зареєструвати будинок".
За проектом Київське водосховище і його споруди розраховані на 100 років експлуатації. Проте проектувальники передбачали, що уздовж греблі буде ліс, а не елітні котеджі, що руйнують систему дренажу станції.
Експерти почали ставити під сумнів надійність роботи Київської гідроелектростанції після сумнозвісної аварії на Саяно-Шушенській ГЕС в Росії. Незалежні фахівці говорять про знос устаткування гідроелектростанції, про забудову, що руйнує захисні греблі. У той же час керівництво Київською ГЕС запевняє у високому ступені її надійності.
Зараз на київський ГЕС проходять ремонтні роботи. Робочі знімають колії прокладеної по греблі залізниці. На її місці наступного року відкриють дві додаткові автомобільні смуги. На самій гідроелектростанції вже замінені 17 з 20-і силових агрегатів, які зможуть працювати без капітального ремонту 40 років.
Київська ГЕС старіша за Саяно-Шушенську, але набагато надійніша, пояснює Микола Бідний. "Гідроелектростанція розрахована на потік води, який може бути раз в 10 тис. років. Рівень води у такому разі підніметься на десять метрів і саме на це розраховані гідроспоруди. Якщо прогнозується така ситуація, ми можемо відкрити затвори, на три метри спустити водосховище - і тоді проблеми як такої немає", - запевняє керівник ГЕС.
Нагадаємо, що Київська ГЕС є першою з каскаду гідроелектростанцій на території України, що побудовані на р. Дніпро і що входять до складу "Укргидроенерго". Перший гідроагрегат Київської ГЕС був введений в експлуатацію у 1964 р., останній (20-й гідроагрегат) був зданий в експлуатацію у 1968 р.