ua en ru

Депутати відкоригували механізм повернення вкладів Ощадбанку СРСР

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) прийняла в другому читанні як закон урядовий законопроект № 10355 від 17 квітня 2012 визначає механізм повернення вкладів Ощадбанку СРСР."За" законопроект про внесення змін до закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" (щодо вдосконалення механізму повернення) проголосували 268 народних депутата з мінімально необхідних 226.

Верховна Рада України (ВР) прийняла в другому читанні як закон урядовий законопроект № 10355 від 17 квітня 2012 визначає механізм повернення вкладів Ощадбанку СРСР."За" законопроект про внесення змін до закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" (щодо вдосконалення механізму повернення) проголосували 268 народних депутата з мінімально необхідних 226.

Законопроект встановлює "простий і не витратний механізм" повернення громадянам знецінених вкладів, шляхом готівкового або безготівкового розрахунку через установи Ощадбанку України.Так, відповідний закон вносить зміни в закон України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України", якими встановлюється, що компенсація витрат від знецінених грошових заощаджень, поміщених до 2 січня 1992 в установи Ощадбанку СРСР діяли на території України, проводиться їх власникам в готівковій чи безготівковій формі через установи Ощадного банку України після внесення в інформаційно-аналітичну систему "Реєстр вкладників заощаджень громадян" відомостей про них, необхідних для ідентифікації вкладника при відкритті рахунку. Обслуговування громадян, пов'язане з внесенням зазначених відомостей, здійснюється безоплатно.

Заощадження повертаються поетапно, залежно від суми вкладу у межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік.

Крім того, розроблено механізм повернення вкладів спадкоємцям у разі смерті власника. Спадкоємці зможуть отримати частину проіндексованого вкладу чи страхового внеску для організації похорону в розмір якої визначається Кабміном, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Також закон передбачає проведення інвентаризації для визначення реальної суми зобов'язань держави з повернення знецінених заощаджень.

Напередодні Кабмін передбачив компенсаційні виплати спадкоємцям вкладників Ощадбанку СРСР у розмірі до 500 грн. У постанові уряду передбачено 552 млн грн для виплати компенсації спадкоємцям вкладників, які померли в 2005-2011 рр. і не отримали компенсацію втрат від знецінення грошових внесків протягом 2005-2009 рр., а також померлих в 2012 р., або іншим особам, визначеним статтею 8 закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України, у межах залишку проіндексованого вкладу, але не більш ніж 500 гривень".

Вкладникам, інформація про які була внесена до реєстру за станом на 1 січня 2012 р., передбачені виплати до 1 тис. грн на одного вкладника, а загальна сума виділених з бюджету на ці цілі коштів становить 5,6 млрд грн.

Нагадаємо, 1 червня 2012 Ощадбанк почав виплати вкладів. Станом на 5 червня 2012 р. 93 тис. осіб отримали по 1 тис. грн компенсації вкладів колишнього Ощадбанку СРСР.

Раніше Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна з 1 червня і до кінця 2012 р. поверне громадянам вклади Сбєрбанку СРСР.

Нагадаємо, ініціювала повернення вкладів громадян в Ощадбанку СРСР Юлія Тимошенко в 2007 р., коли обіймала посаду прем'єр-міністра. На 2008 р. уряд Тимошенко обіцяв виплатити близько 20 млрд гривень втрачених внесків. При цьому, прямими виплатами - 6 млрд, інші - за рахунок боргів. Для здійснення виплат "Ощадбанк" з 8 січня почав перереєстрацію вкладників Сбєрбанку СРСР і інвентаризацію своїх зобов'язань перед ними.

На початку 2008 р. почали видавати вкладникам по 1 тис. грн. Виплати здійснювалися згідно з постановою Кабінету міністрів України від 9 січня 2008 р. № 1 "Про виплату в 2008 році громадянам України компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених до 2 січня 1992 р. в установи Сбєрбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, і облігації Державної безпроцентної позики 1990 р., державні казначейські зобов ' язання СРСР і сертифікати Сбєрбанку СРСР, придбані на території Української РСР".

Однак у підсумку отримати обіцяні гроші змогли далеко не всі вкладники. Потім повернення внесків і зовсім припинилося.

Нагадаємо, станом на 2 січня 1992 р. залишки проіндексованих внесків склали 124 млрд 190 млн грн, у тому числі 2 млрд 290 млн грн - цінні папери колишнього СРСР.