ua en ru

Арбузов: Випуск інвестмонет і "золотих" сертифікатів за кілька років може залучити в населення 10 млрд дол

Автор: RBC.UA
Випуск інвестмонет і "золотих" сертифікатів за кілька років може залучити в населення 10 млрд дол. Про це заявив голова Національного банку України (НБУ) Сергій Арбузов під час зустрічі з іноземними представниками інвестиційних компаній і фондів 1 грудня.

Випуск інвестмонет і "золотих" сертифікатів за кілька років може залучити в населення 10 млрд дол. Про це заявив голова Національного банку України (НБУ) Сергій Арбузов під час зустрічі з іноземними представниками інвестиційних компаній і фондів 1 грудня.

"По-перше, випуск тільки двох інструментів - інвестиційних монет і золотих сертифікатів, протягом декількох років повинен абсорбувати більше ніж 10 млрд дол. з тих 50-70 млрд, що в даний час знаходяться на руках у населення. По-друге, облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), що найближчим часом будуть випущені урядом і розраховані на фізичних осіб, також дозволять нам залучити в золотовалютний резерв України частину коштів населення, які в даний час не беруть участі в економічних процесах і знаходяться поза банками", - заявив Арбузов.

Нагадаємо, в жовтні 2011 р. чисте сальдо відтоку готівкової валюти за межі банківської системи скоротилося до 1,443 млрд дол. в порівнянні з 1,898 млрд дол. у вересні.

Про це 30 листопада повідомив керівник групи радників голови Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький. "В принципі все зводиться до того, що нам потрібно продовжувати зусилля зі скорочення зростання дефіциту поточного рахунку, але звернути особливу увагу на позитивний процес, який у жовтні проявився - уповільнення відтоку грошей населення за межі банківської системи. У вересні чисте сальдо відтоку готівкової валюти за межі банківської системи було 1,898 млрд дол., а стало 1,443 млрд дол. - майже на півмільярда скоротилося. Все-таки з початку року цей приплив мільярдів на 6 більше, ніж у січні-жовтні 2010 р. Якщо б він залишався на рівні минулого року, ми б не тільки перекрили дефіцит поточного рахунку, але мали б кілька мільярдів профіциту по зведеному балансу, - підкреслив Литвицький. - Я вважаю, що це результат, в тому числі, і тих жовтневих заходів Нацбанку щодо удосконалення процедури проведення валютно-обмінних операцій".

Відзначимо, 2 грудня ц.р. Арбузов повідомив, що в Україну на кінець 2011 р. сальдо зведеного платіжного балансу буде негативним. "Сьогодні ми вже розуміємо, що на кінець року ми отримаємо негативне сальдо (зведеного платіжного балансу). Але це нас не лякає, оскільки ми бачимо тренд, як змінюється ситуація з поточним рахунком, який ми маємо приріст за фінансовим рахунком, - зазначив Арбузов. - "Додатково ми вводимо ряд заходів, які могли б сьогодні послабити тиск на наші золотовалютні резерви. Зокрема, мова йде про оплату в рублях за енергетичний імпорт, завдяки чому ми перестанемо витрачати наші резерви з цієї статті. Крім того, ми беремо на баланс ліцензії на видобуток золота, яке потім буде внесений до резервів. Також ми здійснюємо перехід на розрахунки в національних валютах між країнами-партнерами - це Китай, Російська Федерація, країни Європи та інші". Він підкреслив, що в НБУ є чітке розуміння кількості резервів, як вони будуть використані і на що варто розраховувати.

"Ми чітко розуміємо, у зв'язку з чим у нас сьогодні виник дефіцит, за якими позиціями ми сильні, які перетворення можливі протягом найближчих місяців і на більш тривалий період, тому втручаємося в процес формування курсу тільки в тих випадках, коли ми вважаємо, що коливання досить сильні", - заявив Арбузов.

Нагадаємо, дефіцит зведеного платіжного балансу в жовтні 2011 р. склав 1,564 млрд дол. проти 2,044 млрд дол. у вересні.

Дефіцит поточного рахунку у вересні 2011 р. залишився практично на рівні серпня - 1,0 млрд дол.

15 листопада заступник голови НБУ Віра Ричаківська заявила, що НБУ планує запустити програму з видобутку золота для поповнення золотовалютних резервів.

Раніше керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький повідомив, що за оцінками НБУ, золотовалютні резерви України до кінця 2011 р. будуть приблизно на рівні початку року (34 млрд 162,33 млн дол.).

Він нагадав, що НБУ провів декілька інтервенцій вересні-жовтні загальним обсягом близько 3,5 млрд, але "золотовалютні резерви України скоротилися більше за рахунок курсової різниці в зв'язку з ослабленням долара".

Нагадаємо, золотовалютні резерви в Україну на кінець жовтня 2011 р. складе 34 млрд 162, 33 млн дол. в порівнянні з 34 млрд 950,52 млн дол. (-2,2%) на кінець вересня.

Резерви в іноземній валюті зменшилися на 2,7% - до 32 млрд 492, 28 млн дол., резерви в золоті збільшилися на 7,3% - до 1 млрд 558,57 млн дол., спеціальні права запозичення - зросли на 1,5 %, до 111,45 млн дол.

Нагадаємо, золотовалютні резерви України у вересні 2011 р. зменшилися на 3 млрд 255,65 млн дол. і склали 34 млрд 950,18 млн дол. Резерви в іноземній валюті складе 33 млрд 388,22 млн дол., резервна позиція в МВФ 0,03 млн дол., золото - 1 млрд 452, 19 млн дол.

Станом на 31 серпня золотовалютні резерви України становили 38,189 млрд дол.

Зазначимо, що уряд планував до кінця 2011 р. отримати два транші від МВФ по 1,5 млрд дол кожен, які повинні були бути направлені у валютні резерви НБУ, але після безуспішних переговорів з місією МВФ уряд навряд чи може розраховувати на кредит у цьому році.

Нагадаємо, в 2010 р. золотовалютні резерви НБУ збільшилися на 30,5%, або більш ніж на 8 млрд дол. в порівнянні з 2009 р. і склали 34 млрд 576, 4 млн дол.

У 2009 р. міжнародні золотовалютні резерви НБУ склали 26,5 млрд дол., в 2008 р. - 31,5 млрд дол.