ua en ru

"Нафтогаз" може вимагати від "Газпрому" компенсацію за порушення умов транзиту, - експерти

Автор: RBC.UA
У разі, якщо "Газпром" вирішить звернутися до Стокгольмського арбітражу з приводу виставленого "Нафтогазу" рахунки в 7 млрд дол. за недобір газу, Україна може висунути Росії зустрічні претензії через порушення умов транзиту блакитного палива.

У разі, якщо "Газпром" вирішить звернутися до Стокгольмського арбітражу з приводу виставленого "Нафтогазу" рахунки в 7 млрд дол. за недобір газу, Україна може висунути Росії зустрічні претензії через порушення умов транзиту блакитного палива. Про це в статті для видання "Зеркало тижня. Україна" пишуть експерт з питань енергетичної безпеки Михайло Гончар і юрист-міжнародник Максим Алінов.

Читайте також: Росія сподівається на вирішення питання про борг України за недобір газу без суду, - Зурабов (відео)

Автори відзначають, що протягом 30 днів "Нафтогаз" і "Газпром" повинні провести переговори про врегулювання пред'явленої претензії про невідбір мінімального річного обсягу газу згідно з контрактом. Якщо ж у результаті переговорів взаємоприйнятне рішення не буде знайдено, тільки після цього "Газпром" як ініціатор претензії отримає право звернутися до Стокгольмського арбітражу.

У такому випадку "Нафтогаз" повинен буде визначитися зі своєї можливою юридичної позицією: або захищатися і заперечувати обґрунтованість претензій "Газпрому", або ж зайняти більш наступальну позицію і подати зустрічний позов про визнання недійсним пункт 2.2.5 контракту або навіть всього контракту.

Читайте також: Україна виконала всі зобов'язання за договором з "Газпромом", - Ставицький

Більше того, стверджують експерти, у "Нафтогазу" є юридичні підстави висунути "Газпрому" претензії, також подавши мільярдний рахунок на відшкодування збитків у зв'язку зі значним скороченням транзиту газу через територію України. Мова йде про претензії щодо транзитного контракту, які можуть охоплювати весь період з 19 січня 2009 р. і ґрунтуються на тому, що "Газпром" в порушення своїх контрактних зобов'язань транспортує через Україну значно менше мінімальних 110 млрд куб. м газу щороку.

Нагадаємо, що п. 3.1 транзитного контракту чітко фіксує: "Замовник на період з 2009 по 2019 роки включно щороку передає Виконавцю для транзиту в країни Європи Природний Газ в обсязі не менше 110 (ста десяти) млрд. куб. м...". Тому зустрічні "транзитні" претензії "Нафтогазу" можуть бути консолідовані в один арбітражний "пакет" з претензіями до "Газпрому" з приводу невідбору газу.

Читайте також: Україна не визнає борг в 7 млрд дол. перед "Газпромом", але готова почати переговори, - Кожара

"З урахуванням юридичної необґрунтованості виставленого "Газпромом" рахунку у 7 млрд дол. відмова "Нафтогазу" оплатити такий рахунок не повинна мати своїм наслідком припинення чи скорочення поставок газу для споживачів України. Подібна можливість не передбачена контрактом. Якщо ж "Газпром", ґрунтуючись на своїй логіці і тлумаченні контракту та баченні "партнерських" відносин з основним покупцем російського газу, все-таки спробує припинити або обмежити поставки газу до України через відмову останньої оплатити рахунок на 7 млрд дол., такі дії означатимуть грубе порушення умов контракту", - говориться в публікації.

Читайте також: Росія новими претензіями "Газпрому" хоче змусити Україну здати ГТС

У результаті "Нафтогаз" отримає право або розірвати контракт в односторонньому порядку (у зв'язку з істотним його порушенням з боку "Газпрому") і вимагати укладення нового контракту, або ж звернутися до Стокгольмського арбітражу з вимогою зобов'язати "Газпром" негайно відновити поставки газу в Україну в порядку забезпечувальної міри (причому таку вимогу може бути розглянуто так званим надзвичайних арбітром, який призначається протягом одного-двох днів і повинен винести обов'язкове рішення про забезпечувальні заходи в п'ятиденний термін - така можливість передбачена регламентом Стокгольмського арбітражу).

Читайте також: Шанси "Газпрому" отримати 7 млрд дол. від "Нафтогазу" за недобір газу є невеликими, - експерт

Нагадаємо, 26 січня ц.р. повідомлялось, що ВАТ "Газпром" виставило рахунок на 7 млрд дол. національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" за недобір газу у 2012 р. "Газпром" переконаний, що контрактний обсяг на 2012 рік залишився на рівні 52 млрд кубів і умова "бери або плати" може бути застосована до 41,6 млрд кубів.

Рахунок був відправлений у середу, 23 січня ц.р., перед робочою поїздкою Президента України Віктора Януковича на Всесвітній економічний форум у швейцарському Давосі, де було підписано угоду із Shell про видобуток нетрадиційного газу на Юзівській ділянці в Харківській і Донецькій областях.

У "Нафтогазі" сказали, що виконали всі зобов'язання, сплатили всі рахунки за газ, імпортований від "Газпрому" в 2012 р., в повному обсязі та своєчасно. Також в "Нафтогазі" нагадали, що повідомили "Газпром" заздалегідь, що компанія не потребує повного обсягу законтрактованого газу, записаного в угоді. У свою чергу, глава українського МЗС Леонід Кожара днями заявив, що Україна не визнає борг у 7 млрд дол перед "Газпромом".

Читайте також: Україна може врегулювати претензії "Газпрому" до "Нафтогазу" на 7 млрд дол. в арбітражі, - Fitch

Сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, в 2012 р. склали 33 млрд куб. м.

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України раніше відзначали, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. очікується на рівні близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол за 1 тис куб м. Ціна природного газу для "Нафтогазу" в IV кварталі 2012 р. склала близько 430 дол. Особливо важливою для України є ціна газу в IV і I кварталах, оскільки в цей час обсяги закупівель російського газу будуть значними у зв'язку із зростанням споживання в зимовий період.

Читайте також: Україна знизила споживання газу у 2012 р. на 7,6%, - до 54,7 млрд куб м

Україна вже понад рік безрезультатно обговорює можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.