ua en ru

МВФ визнав помилки у своїй політиці щодо Греції

Автор: RBC.UA
Міжнародний валютний фонд визнав, що допустив "помітні провали" в наданні фінансової допомоги Греції, і що країна постраждала від набагато глибшої рецесії, ніж це прогнозувалося.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) визнав, що допустив "помітні провали" в наданні фінансової допомоги Греції, і що країна постраждала від набагато глибшої рецесії, ніж це прогнозувалося, передає Associated Press.

В опублікованій МВФ доповіді перші два роки здійснення програми допомоги охарактеризовано як "стримуюча операція", коли члени єврозони боролися з масштабною економічною кризою, що розгортається.

Аналітики, зокрема, відзначають, що МВФ фактично порушив свої власні правила, явно переоцінивши можливості економіки Греції в досягненні поставлених цілей по скороченню дефіциту бюджету і загального боргового навантаження.

Читайте також: МВФ виділив Греції ще 2,2 млрд дол. фінансової допомоги

За останні три роки провідні економісти і представники керівної ланки фонду не раз виступали з офіційними заявами про те, що Греція "зможе обслуговувати свої борги".

Проте обговорення цього питання усередині МВФ говорять про те, що аналітики організації "не могли поручитися за достовірність подібних тверджень".

Крім того, в МВФ недооцінили негативні наслідки для економіки Греції в результаті скорочення держвидатків. Строге проходження наказаного курсу "бюджетної економії" було однією з ключових умов для надання Греції траншей фінансової допомоги з боку міжнародних кредиторів.

Читайте також: Борговий ринок Греції повернувся в "нормальну зону"

Міністр фінансів Греції Янніс Стурнарас вже звертався до МВФ з проханням пояснити, чому оцінки МВФ негативного впливу політики скорочення витрат на реальну економіку були такі занижені і неодноразово переглядалися.

Варто додати, що особливо різкій критиці в доповіді МВФ піддалася Європейська комісія (ЄК). Зокрема, аналітики МВФ визнають, що у "комісії не було реального досвіду в кризовому менеджменті". "Чиновникам ЄК насилу погано вдалося добитися здійснення лише окремих пунктів у фіскальній політиці з боку Греції", - стверджується в доповіді.

Також наголошується наступне: "Члени Європейської комісії більше піклувалися про дотримання норм ЄС, ніж про який-небудь реальний результат від запропонованих реформ у вигляді позитивного ефекту для ВВП Греції. Комісія практично не внесла ніяких реальних пропозицій по можливих реформах, які могли б допомогти Греції".

Читайте також: Безробіття в Греції досягло максимуму за всю історію статслужби

Нагадаємо, що, за прогнозами МВФ, сукупне зниження обсягів ВВП Греції в період з 2009 по 2012 рр. повинне було скласти 5,5%. При цьому безробіття в 2012 р. прогнозувалося на рівні 15%.

Проте за роки кризи економіка Греції скоротилася в цілому на 20%. З травня 2010 р. міжнародні кредитори Греції - країни єврозони і МВФ - відкрили Афінам дві кредитні лінії на загальну суму 240 млрд євро. Греція шостий рік перебуває в рецесії, рівень безробіття в ній складає 27%. Країна зобов'язалася в обмін на економічну допомогу провести масштабне скорочення держвидатків і реформувати економіку.

Багато хто вже відзначав, що подібна динаміка фактично говорить про економічну депресію в Греції і про появу "втраченого покоління".

Експерти також говорять, що "порятунок" Греції в тому вигляді, в якому він був здійснений, був вигідний не самій Греції, а єврозоні. Процес вирішення фінансових проблем Греції описується як "спроба відстрочити боргову кризу в самій єврозоні".