ua en ru

ВР має намір дозволити призначати дитині-сироті опікуна виключно з числа родичів

Верховна Рада України (ВР) прийняла в першому читанні за основу урядовий законопроект № 10625 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони дитинства". "За" прийняття законопроекту проголосували 256 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного та Сімейного кодексів України, які передбачають призначення дитині-сироті або дитині, позбавленій батьківського піклування, опікуна чи піклувальника виключно з числа осіб, які перебувають з підопічним в сімейних, родинних відносинах, призначення дитині тільки одного опікуна чи піклувальника, створення дитячого будинку сімейного типу виключно подружжям.

Крім того, проектом закону встановлюються права та обов'язки щодо дитини.

Так, опікуни, піклувальники є законними представниками дитини і діють без спеціальних на те повноважень. Вони не можуть використовувати надані їм права всупереч інтересам дитини.

Опікун, піклувальник має право: визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування, вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його на підставі закону або рішення суду.
Також законопроектом визначено, що опікун, піклувальник не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли таке спілкування за рішенням суду суперечить інтересам дитини.
Законопроект також передбачає, що рішення про створення прийомної сім'ї та влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в прийомну сім'ю приймається районною, районною в містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчим органом міської (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення ), районної у місті ради в порядку, встановленому Кабінетом міністрів.
Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу на момент його створення не повинна перевищувати десяти осіб, включаючи рідних (усиновлених) дітей. Від загальної кількості дітей не враховуються діти, що народилися після створення дитячого будинку сімейного типу.
Контроль за умовами виховання і проживання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім'ях опікунів піклувальників, усиновителів, у дитячих будинках сімейного типу, в прийомних сім'ях покладається на органи опіки та піклування та інші спеціально уповноважені органи.