ua en ru

Україна сама повинна вирішувати, як управляти своєю ГТС, - Єврокомісія

Україна сама повинна вирішувати, як управляти своєю газотранспортною системою (ГТС). Так прокоментували "Дзеркалу тижня. Україна" в Європейській комісії інформації про створення СП з "Газпромом".

"Нам відомо з преси про можливу домовленості між Україною і Росією щодо української газотранспортної системи. Ми уважно стежимо за ходом подій навколо цього питання. ЄС постійно підкреслює те, що Україна сама повинна вирішувати, як управляти своєю газотранспортною системою", - зазначили в ЄК.

Водночас в комісії наголошують, що Євросоюз є кінцевим споживачем газу, що проходить через українську систему газопостачання (за даними 2011 р., на український газотранспортний маршрут доводиться приблизно 68% експорту газу з Росії). ЄС постійно наголошує на необхідності забезпечити надійну та прозору систему газопостачання.

"Єврокомісія готова і надалі надавати активну підтримку Україні для поліпшення її газотранспортної інфраструктури, а також сприяти Україні в тому, щоб вона залишалася головною частиною пан'європейської енергетичної мережі (і співпрацювала з міжнародними фінансовими установами для досягнення цієї мети)", - відзначають в ЄК. Також у відомстві нагадують, що вже багато разів декларували готовність ЄС в будь-який момент вступити в тристоронні консультації з питань транзиту газу, якщо Україна і Росія виявлять таке бажання. Європейська комісія також підтвердила готовність грати роль посередника у можливому тристоронньому консорціумі ЄС-Україна-Росія. "Тому ми очікуємо, що нам повідомлять про можливі двосторонніх домовленостях між Україною і Росією завчасно. Більше того, ЄС твердо вірить, що в суверенних інтересах України - переконатися, що будь-яка досягнута домовленість відповідає зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством", - підкреслили в Єврокомісії.

Європейська комісія також готова надавати консультації Україні з метою запобігти небажані наслідки будь-яких угод, які країна має намір укласти. Договір про Енергетичне співтовариство ніяким чином не обмежує Україну в тому, хто повинен володіти або керувати ГТС. Однак в договорі мова йде про деякі правила, що визначають, як система газопостачання повинна функціонувати з метою відповідності необхідним вимогам внутрішнього енергетичного ринку ЄС, як, наприклад, недискримінаційний доступ до мереж.

"Договір про Енергетичне співтовариство є необхідною частиною відносин між ЄС та Україною. Угода про асоціацію, глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі у відповідних своїх положеннях по енергетиці грунтується і доповнює правила Енергетичного співтовариства. Тому ми очікуємо, що Україна буде дотримуватися цих правил в повному обсязі", - додали в Єврокомісії.

Читайте також: Україні необхідно домовлятися про створення газотранспортного консорціуму, - Міненерговугілля