ua en ru

ДІУ планує підняти ставку рефінансування позик на придбання житла з 11% до 18%, - учасники ринку

Державна іпотечна установа (ДІУ) планує змінити ставку рефінансування позик на придбання житла і, можливо, підняти її з 11% до 18% річних, говорять банкіри. Це робить залучення такої іпотеки нецікавою для позичальників, однак у них все одно немає альтернативи - ринкові ставки досягають 28-30% річних, повідомляє видання "Комерсант-Україна".

З 20 листопада 2010 р. ДІУ рефінансує банки під 11%. До цієї ставки банки додають свою маржу максимальним розміром до 4% (в середньому 2,66%), щоб кредитувати під 15%. "Ставка обов'язково зміниться, поки незрозуміло, на скільки. Нам це диктує Національний банк, спираючись на ставки на ринку", - повідомили в прес-службі установи. Перегляд ставки рефінансування можливий вже сьогодні. До цих пір найвищою - 13,5% - ставка була в 2008-2010 рр..

Банкіри, що працюють з ДІУ, повідомили виданню, що ставка буде підвищена до 18%. З урахуванням середньої маржі банків ресурси для іпотечних позичальників подорожчають до 21%, і попит на них впаде. "Не думаю, що зараз розумно підвищувати вартість ресурсів, навпаки, треба намагатися зберегти чинну ставку. Якщо відбудеться підвищення вартості, обсяг таких кредитів буде значно нижче, ніж досі", - вважає голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

За даними ДІУ, в 2011 р. було рефінансовано всього 290 позик, однак за січень-листопад 2012 р. (станом на 21 листопада) вже було видано 1033 кредити на загальну суму 247,8 млн грн. ДІУ не оприлюднить структуру портфеля, сформованого в цьому році, але в жовтні за кількістю та обсягом рефінансованих кредитів в лідери вийшли "ВТБ Банк", "Діамантбанк", "Юнекс Банк", "ПриватБанк", банки "Фінанси та Кредит", "Хрещатик "," Меркурій ".

Однак ринкові іпотечні ставки ще вище, тому попит на рефінансування ДІУ хоч і скоротиться, але не зникне повністю. "До цих пір остаточна вартість кредитів ДІУ була 14%, тепер же вона може зрости до 21%. Це величезна різниця, і обсяги кредитування, звичайно, впадуть. Але все одно це один з найбільш вигідних варіантів іпотечного кредитування - на ринку кредити видаються під 25-30% річних. Такі позики мало хто може обслуговувати", - зазначив заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит" Віктор Голуб.

За даними компанії "Простобанк Консалтинг", середня номінальна вартість іпотечних кредитів становить 21,54%. Позики на придбання житла на первинному ринку строком на 10 років пропонують 15 банків за ставкою від 15,16% до 30,97%, фінансування вторинного ринку декларують 17 установ під 12,2-30,9% річних. Однак більшість з них кредитують одиничні будівельні об'єкти. "Індекс КредитМаркет іпотечний" на 21 листопада показав ефективну ставку на рівні 28,13% річних.

Єдиним джерелом дешевих коштів залишаться тільки програми доступного житла та молодіжного будівництва. Зокрема, програма доступного житла дозволяє взяти кредит під 3% річних - решта 13% з 16-процентної ставки компенсуються з держбюджету. Ця програма працює дуже повільно: з початку року було видано всього 996 кредитів на загальну суму 231,3 млн грн. У той же час тільки на сплату відсотків у бюджеті заклали 1 млрд грн, які повинні були дозволити кредитувати 20-25 тис. сімей. Однак проблема програми в тому, що банки кредитують зі своїх коштів.

Читайте також: Чистий прибуток ДІУ за січень-вересень 2012 р. зменшився в 7,3 рази - до 2,58 млн грн

На поточний момент у ДІУ 115 банків-партнерів із 177 діючих кредитних установ. Однак можливість використовувати кошти ДІУ для формування іпотечного портфеля використовують тільки частина з них. ДІУ рефінансує позики на термін від 5 до 30 років на суму від 75 тис. до 1 млн грн.