ua en ru

Фінляндія пропонує передати грецькі держактиви у власність спеціальної компанії в Люксембурзі

Фінляндія, що заперечує проти надання Греції нових загальноєвропейських позик без забезпечення, пропонує заснувати в Люксембурзі спеціальну холдингову компанію і передати їй грецькі державні активи, які служитимуть заставою по нових кредитах для Афін. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на фінський документ, призначений для внутрішнього користування.
План, що передбачає передачу активів від грецького агентства з приватизації до люксембурзької холдингової компанії, був розроблений ще в червні 2011 р. і залишається центральним пунктом вимог фінського уряду щодо заставного забезпечення нових кредитів для Греції. Якщо вимоги фіннів не будуть задоволені, країна може вийти з угоди про додаткову допомогу Греції. Це, в свою чергу, здатне поставити під загрозу весь кредитний пакет, оскільки Фінляндія володіє найвищим борговим рейтингом AAA, і без її участі кредитна якість грецької програми неодмінно погіршає.
Як випливає з документа, приватизаційне агентство Греції володітиме 100-процентною часткою в холдинговій компанії, проте всі акції зберігатиме у себе третя сторона - кастодіан. Компанія - власник грецьких держактивів працюватиме відповідно до права Люксембургу. Якщо Греція допустить дефолт по нових кредитах від Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), акції холдингової компанії будуть негайно передані державам єврозони.
Нагадаємо, 21 липня 2011 р. на екстреному саміті єврозони було ухвалено рішення про надання Греції другого пакету фінансової допомоги. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз (ЄС) і Міжнародний валютний фонд (МВФ) нададуть Афінам додаткове фінансування у розмірі 109 млрд євро, причому Європа виділить свою частину через стабілізаційний фонд EFSF на термін мінімум 15 років і по ставці близько 3,5%.
Раніше цього року влада Греції пообіцяла продати держактиви на 50 млрд євро до 2015 р., щоб відповідати умовам кредитної програми ЄС і МВФ. Майно грецького уряду включає частки в афінському аеропорту, національному банку, двох портах і головній телефонній компанії. Проте поки Греція не почала приватизацію через соціальну і політичну чутливість цього питання.