ua en ru

Якби населення не скуповувало долари, валютні резерви НБУ виросли б на 5 млрд дол., - експерт

Якби населення не скуповувало долари, валютні резерви НБУ виросли б на 5 млрд дол. Таку думку виразив аналітик "Ерсте Банку" Мар'ян Заблоцький.

"Якщо світ переходить до більш гнучкого курсу, то це має сенс і для України", - каже Заблоцький.

Він нагадав, що фіксований курс національної валюти до долара утримують лише 37 із 192 країн світу. Причому абсолютна більшість з цих 37 країн - це експортери нафти або маленькі острівні держави. Україні явно не личить ні одна, ні інша роль.

На його думку, саме бажання НБУ відійти від фіксованого курсу гривні є причиною інформаційного тиску на Центробанк.

"У 2012 році до цього додалися складні економічні умови. З другої половини 2012 року українська економіка знаходиться в рецесії, ціни на сталь знижуються. Попит на валюту в країні з боку населення нагадує безумство. Українці накопичили "під матрацами" понад 70 млрд дол. дорогоцінного паперу. Важить це добро понад 1 100 тонн. Щороку банки завозять ще понад 120 тонн банкнот, - каже Заблоцький. - У 2011 р. банкнотно-монетний двір США надрукував 165 млрд готівкових доларів, з яких 11,4 млрд приїхало в Україну. Хоча Україна має всього 0,23% від світового ВВП, українці щороку споживають 7% всіх надрукованих доларів. Тобто українці купують готівкових доларів у 30 разів більше, ніж в середньому у світі".

Попит на валюту з боку населення - це те, на що НБУ може мати найбільший вплив, і що може принести найкращий результат.

"Я абсолютний противник будь-яких податків на обіг капіталу, проте в українських умовах запропонований Нацбанком податок на валютні операції цілком має сенс. Перш за все, варто розуміти, що згідно з пропозицією НБУ податок не сплачують ті, хто хоча б місяць потримав валюту на депозиті. Просто потрібно тримати певну суму хоча б на валютному депозиті - і всі проблеми рядового українця вирішені. Позитивним є те, що НБУ знизив запропоновану ставку оподаткування з 15% до 10%. Це компромісне рішення парламент може затвердити", - впевнений Заблоцький.

Він зазначив, що рекламна кампанія, якою НБУ супроводив ініціативу з податком, позитивно вплинула ринок. Через тиждень після оголошення податкової ідеї банки побачили різке зниження попиту на валюту з боку населення. Під кінець листопада українці продавали майже стільки доларів, скільки купували. Водночас податок ускладнить життя тіньовій економіці. Тіньові експортери та імпортери не зможуть легко обміняти долари для розрахунку всередині країни.