ua en ru

Боргові проблеми Греції: Причини, наслідки, перспективи

Автор: RBC.UA
У чому тільки не шукали коріння грецької кризи експерти та прості спостерігачі. Зокрема йшлося про поспішність приєднання країни до зони євро, і про бюджетні махінації влади з метою домогтися зовнішнього відповідності загальноєвропейським нормативам, про недостатню конкурентоспроможність та диверсифікованість грецької економіки, і, звичайно, про традиційну "південну" ментальність греків, що нібито не передбачає сумлінної праці.

У чому тільки не шукали коріння грецької кризи експерти та прості спостерігачі. Зокрема йшлося про поспішність приєднання країни до зони євро, і про бюджетні махінації влади з метою домогтися зовнішнього відповідності загальноєвропейським нормативам, про недостатню конкурентоспроможність та диверсифікованість грецької економіки, і, звичайно, про традиційну "південну" ментальність греків, що нібито не передбачає сумлінної праці.

Сама грецька влада спочатку звинувачувала у всіх смертних гріхах безпринципних ринкових гравців, що спекулюють на фінансових труднощах країни, а прості громадяни довели цю теорію до абсурду - деякі на повному серйозі вірять, що криза була інсценована, щоб одного дня "скупити всю країну задешево".

Німецькі ЗМІ охоче спекулюють на тему "ледачих греків", які тільки страйкують і тим самим саботують життєво важливі економічні реформи. У 2011 р. канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що жителі південних країн Європи надто багато відпочивають і занадто рано йдуть на пенсію, а тому не повинні розраховувати на допомогу "більш працелюбних" німців.

Тим часом статистика несподівано говорить про зворотне. За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), в середньому німецькі чоловіки виходять на пенсію навіть раніше греків. Зокрема, середня фактична тривалість робочого часу в Греції - і зовсім найвища в Євросоюзі (2 тис. 17 годин на рік в середньому на одного працівника) - на 43% вище, ніж у Німеччині (1 тис. 408 годин). Ще більш дивний той факт, що за тривалістю робочого часу Греція займає одне з перших місць серед 34 держав ОЕСР, зовсім небагато поступаючись Південної Кореї - загальновизнаному зразку працьовитості.

Справжня ж проблема полягає в іншому: грецька економіка безнадійно відстає від європейських лідерів щодо конкурентоспроможності та продуктивності. Очевидно, що продуктивність праці в сучасних, "розумних" і капіталомістких галузях перестає визначатися фактичним часом роботи, а трудові ресурси в відстаючих економіках розподіляються не найоптимальнішим чином. Так, у Греції аграрний сектор приносить лише 3,4% національного доходу, проте в ньому зайнято більше 12% робочої сили країни. Крім того, роздутий державний сектор, могутня бюрократія, слабкий інституційний розвиток і зарегульованість приватного бізнесу - при мізерній мінерально-сировинної базі - не залишають Греції шансів на успіх у конкурентній боротьбі за міжнародні ринки.

Згідно з індексом сприйняття корупції Transparency International за 2011 р., в Греції відзначена найвища корупція серед всіх країн єврозони. Крім того, за даними Світового банку, в країні надмірно великий сектор тіньової економіки: за період 1999-2007 рр. розмір сірої економіки в середньому становив 27,5% від офіційного ВВП - друге місце в групі країн ОЕСР, що характеризуються високим рівнем доходу на душу населення.

Греції не вистачає припливу грошових коштів від туризму і судноплавства для фінансування торгового дефіциту, який є одним з основних ознак неконкурентоспроможності Греції на міжнародній арені. Невипадково багато економістів вбачають в грецькій кризі більш широку кризу платіжних балансів в країнах Середземномор'я (Греція, Португалія, Іспанія, почасти - Італія). З кінця 90-х років, коли почалося утворення зони євро, ці країни скористалися зниженням процентних ставок для фінансування зростаючого споживання. В результаті споживчі ціни і оплата праці в країнах Південної Європи стали підвищуватися набагато швидше, ніж продуктивність праці, при цьому випереджаючи зростання вартості робочої сили в таких країнах, як Німеччина і Франція. Як наслідок, різко збільшилися дефіцити платіжних балансів, а Греція взагалі встановила антирекорд за цим показником не тільки серед країн єврозони, але і в блоці ОЕСР (мінус 10,4% від ВВП в 2010 р.).

Простіше кажучи, Греція систематично оплачувала зростаючий імпорт товарів за рахунок все нових і нових зовнішніх позик, тоді як прямих іноземних інвестицій країна практично не отримувала, а вкладення зарубіжних інвесторів в її фінансові активи - акції та облігації - різко скоротилися з початком світової економічної кризи в 2008 р.

Судний день для Греції був призначений на 20 березня 2012 р., коли країні потрібно було розплатитися з власниками облігацій на 14,4 млрд євро. Таких грошей у скарбниці просто не було, а приватні інвестори більше не бажали ризикувати і продовжувати грецьку агонію - країна з квітня 2010 р. практично повністю ізольована від міжнародних ринків капіталу. Єдиним джерелом ринкового фондування для Греції залишалися щомісячні аукціони з продажу векселів строком на 3 і 6 місяців. Будь-яке більш "довге" розміщення в нинішніх умовах неможливе: нові випуски або не знайдуть покупців, або за ним будуть пропонуватися абсолютно позамежні ставки.

Останнім шансом Греції врятуватися від дефолту була угода по "добровільному" обміну облігацій, що належать приватному сектору, і 9 березня ринки зітхнули з полегшенням - необхідна більшість інвесторів прийняли умови обміну і погодилися вибачити Афінам більше 50% основного боргу по знаходився в обігу боргових інструментів на 206 млрд євро. 12 березня Греція завершила основну частину обміну, що дозволило їй звільнитися від зобов'язань по паперах загальним номіналом 177 млрд євро.

Грецький обмін був проголошений найбільшою в історії угодою з реструктуризації суверенної заборгованості. Вибору у приватних кредиторів практично не було - погодитися на синицю в руках у вигляді нових облігацій з погашенням через 11-30 років або втратити все в разі стихійного дефолту республіки, який відбувся б вже 20 березня.

Успішний результат угоди з приватним сектором і майбутнє виділення Греції нових міжнародних кредитів на суму близько 100 млрд євро не повинні вводити в оману: у грецькій трагедії всього лише оголошено антракт, а розв'язка переноситься на більш пізній термін. Формально дефолт по нових облігаціях відкладається принаймні до 2023 р., коли Греція буде погашати першу серію бондів, випущених в рамках обміну. З фактичної точки зору грецький дефолт вже стався на очах всього світу: республіка неплатоспроможна і виживає зараз лише завдяки міжнародній фінансовій допомозі та проведеній на "добровільно-примусовій" основі реструктуризації боргу.

Міжнародні кредитно-рейтингові агентства S&P, Moody's і Fitch визнали дефолт Греції, відбивши це у відповідних рейтингах, а Міжнародна асоціація по свопах і деривативах (ISDA) - глобальний арбітр на ринку позабіржових похідних інструментів - санкціонувала виплати за контрактами CDS, що страхували інвесторів від грецького дефолту .

Багато аналітиків переконані, що Греція офіційно оголосить дефолт набагато раніше 2023, якщо економіка країни зануриться в депресію, а приватні ринки капіталу так і не відкриються для уряду в найближчі роки. В цьому випадку єдиним джерелом фінансування бюджетного дефіциту залишаться міжнародні кредити, але вони не будуть надаватися нескінченно. Крім того, фінансова допомога Євросоюзу і МВФ зобов'язує Грецію проводити найжорстокіші бюджетні реформи, які загрожують народними бунтами і акціями громадянської непокори, а також приходом до влади войовничих націоналістів, які напевно займуть ізоляціоністську позицію по відношенню до Євросоюзу.

Перед обличчям таких масштабних ризиків влада Греції рано чи пізно визнає дефолт і відмову від зобов'язань перед ЄС і МВФ найменшим з можливих зол.

Наступним неминучим кроком має стати вихід Греції із зони обігу євро і повернення до "нової драхми". Багаторазова разова девальвація національної валюти дозволила б країні відразу підвищити конкурентоспроможність за рахунок автоматичного скорочення витрат на оплату праці та підвищення рентабельності експортного сектора.

Судячи із заяв політиків, такий радикальний сценарій розв'язання грецької кризи набирає все більшої ваги в європейських столицях. Ймовірно, вони починають усвідомлювати, що зайшли занадто далеко у своєму втручанні в закони природного відбору в економіці. Крім того, "дефолтна терапія" деколи є єдиним розумним засобом економічної реанімації.