ua en ru

Закон про наклеп в нинішньому вигляді Янукович не підпише, - Герман

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович не підпише закон про наклеп у разі його прийняття Верховною Радою. Про це заявила радник Президента України Ганна Герман.

Президент України Віктор Янукович не підпише закон про наклеп у разі його прийняття Верховною Радою. Про це заявила радник Президента України Ганна Герман в ефірі програми "Шустер Live" на "Першому національному" каналі.

"Президент України в такому вигляді, в якому цей законопроект є сьогодні, підписувати його не буде", - запевнила Герман.

Читайте також: За наклеп в Україні можуть ввести кримінальну відповідальність

За основу законопроект № 11013, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за наклеп Верховна Рада України ухвалила 18 вересня. Автор законопроекту, члена фракції Партії регіонів Віталій Журавський зазначає, що держави, які, як і Україна, раніше відмовилися від кримінальної відповідальності за наклеп, останнім часом повертаються до цього правового інструменту захисту честі, гідності та ділової репутації особи. Зокрема, в Російській Федерації прийнято закон, яким відповідальність за "наклеп" повернута зі сфери адміністративних правопорушень у кримінальні злочини. Крім того кримінальна відповідальність за наклеп передбачена у законодавстві багатьох європейських країн, зокрема Німеччини, Австрії, Франції, Чехії та Польщі, що свідчить про ефективність такого виду відповідальності і його відповідності європейським стандартам.

Втім, заступник голови ВР Микола Томенко зазначив, що в 2001 році це "архаїчне поняття" було вилучено з кримінального законодавства України. "Якщо в сьогоднішніх обставинах ця норма з'явиться, то я думаю, що третина журналістів сьогодні пересаджають, і значну частину опозиції теж", - зазначив парламентарій.

Читайте також: Законопроект про кримінальну відповідальність за наклеп є передчасним, - Хорошковський

На думку ряду експертів, проект закону спрямований, перш за все, проти журналістів і представників політичної опозиції.
Як повідомлялося, Міжвідомча робоча група при Президентові рекомендує зняти законопроект про наклеп з другого читання сесії ВР. Як заявив представник Президента у ВР Юрій Мірошниченко, глава держави Віктор Янукович і Адміністрація Президента не давали вказівок готувати закон про наклеп.

Також стало відомо, що фракція Партії регіонів у ВР готова розглянути поправки до законопроекту про наклеп. Більш того, на думку лідера парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, до виборів закон про наклеп ухвалений не буде, а перед другим читанням пройде широка громадська дискусія з цього приводу.

Читайте також: Ухвалення законопроекту про наклеп зашкодить розвитку незалежної журналістики в Україні, - Нацтелерадіо

Голова парламенту Володимир Литвин у свою чергу впевнений, що в цілому цей законопроект прийнятий не буде. "Я повинен сказати, що перед цим законом стояв знак" мінус ", і не повинні були за нього голосувати", - зазначив спікер. На думку Литвина, при розгляді подібного законопроекту треба зафіксувати, що він не стосується державних службовців і політиків. "Мені здається, дуже тонка грань ... між наклепом і критикою", - пояснив Литвин.

Перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський в свою чергу, заявив. що введення кримінальної відповідальності за наклеп в Україні є передчасним.

Читайте також: У законопроекті про кримінальну відповідальність за наклеп слід виключити тиск на ЗМІ, - Тігіпко (відео)

Прийняття ВР законопроекту про наклеп викликало несхвалення в українському суспільстві. Громадські активісти та опозиційні політики вважають, що закон про наклеп спрямований на згортання свободи слова. Своє ставлення до законопроекту Журавського висловили вже і в Європі. Генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Яглендом закликав Верховну Раду України відмовитися від намірів відновити кримінальну відповідальність за наклеп. "Я закликаю український парламент відкинути цю спробу придушення свободи ЗМІ, яка є основною передумовою для функціонування демократії. Без вільних ЗМІ немає ліків проти некомпетентності та зловживання владою", - зазначив генсек Ради Європи. Ягленд висловив переконання в тому, що загроза кримінального переслідування може призвести до зростання самоцензури і звуження свободи ЗМІ. Схожу думку висловили також в ОБСЄ, закликавши відхилити запропонований документ.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook

Законопроектом пропонується внести нову статтю до Кримінального кодексу України, яка визначає, що наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають його репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, карається штрафом в розмірі від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 107,3 ​​тис. грн до 268,25 тис. грн) або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.