ua en ru

Кровопролиття в Сирії: В п'ятницю загинули не менше 37 людей

Автор: RBC.UA
В Сирії в зіткненнях супротивників режиму Башара Асада з силами безпеки в п'ятницю, 27 січня були вбиті щонайменше 37 людей. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на правозахисників і очевидців.

В Сирії в зіткненнях супротивників режиму Башара Асада з силами безпеки в п'ятницю, 27 січня були вбиті щонайменше 37 людей. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на правозахисників і очевидців.

Глава місії спостерігачів в Сирії від Ліги арабських держав (ЛАД) заявив, що з вівторка репресії проти учасників антиурядових демонстрацій значно посилилися - особливо в містах Хомс і Хама, а також на півночі Сирії в провінції Ідліб.

Серед загиблих є жінки і діти. За повідомленням очевидців, в м.Хама під танковим і мінометним вогнем загинули 15 осіб. Правозахисники повідомляють, що не менше 22 осіб загинули в інших містах. Зокрема, в м.Нова сили безпеки обстріляли похоронну процесію, загинули 12 людей. Вперше жертвами зіткнень стали п'ять жителів Алеппо - найбільшого міста Сирії з двохмільйонним населенням. Ще чотири людини загинули в Хомсі, є жертви в результаті зіткнень біля Дамаску.

Державне інформаційне агентство SANA повідомило, що "терористи" вбили поліцейського, а в результаті вибуху, здійсненого бунтівниками, загинула дитина, кілька співробітників служб безпеки, а також мирних жителів.

Повідомляється, що за два дні в Сирії загинули більше 100 людей. Вчора жертви були зафіксовані в Хомсі, Хамі, Ідлібі, Дераа і Дамаску. У середу урядові війська почали наступ на місто Хама. За словами очевидців, сірійські військові обстріляли місто, використовуючи важкі кулемети, РПГ, артилерію, а також бойові броньовані машини.

Зазначимо, сьогодні Міжнародний надзвичайний фонд допомоги дітям ООН (Unicef) повідомив, що станом на 7 січня жертвами антиурядових хвилювань в Сирії стали 384 дитини.

Рада Безпеки ООН в найближчі години, як очікується, збереться на закрите засідання, щоб розглянути новий варіант резолюції по Сирії. Західні та арабські країни підготували проект резолюції, що засуджує дії сирійської влади.

Нагадаємо, 23 січня міністри закордонних справ країн ЛАД склали новий проект рекомендацій щодо припинення насильства в Сирії. Згідно з планом, Президент Сирії Асад повинен передати всі владні повноваження своєму першому заступникові сформувати уряд національної єдності, який має підготувати і провести дострокові парламентські і президентські вибори.

У проекті також говориться, що уряд національної єдності буде відповідати за створення незалежної комісії з розслідування порушень, скоєних проти громадян Сирії режимом Асада протягом 10 місяців акцій протесту. Основним завданням уряду названо відновлення безпеки і стабільності в Сирії.

Передбачається також, що уряд національної єдності за три місяці підготує країну до виборів конституційного органу, уповноваженого скласти нову Конституцію, текст якої буде затверджений через референдум.

Проект включає в себе 15 рекомендацій, які будуть узяті за основу остаточної офіційної заяви ЛАД з цього питання. Згідно з проектом, країни ЛАД мають намір сприяти уряду національної єдності, а також фінансувати і підтримувати перебудову і модернізацію внутрішніх сил безпеки Сирії.

Також передбачається, що ЛАД відправить в Дамаск посла, уповноваженого контролювати виконання рекомендацій.

Раніше Рада співробітництва країн Перської затоки (РСКПЗ) заявив, що відкликає своїх спостерігачів з Сирії після того, як Дамаск відкинув пропозицію ЛАД про передачу влади Президентом Асадом своєму заступнику. З відповідною заявою виступили 6 країн - Бахрейн, Катар, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Оман і Саудівська Аравія.

Нагадаємо, початковий план ЛАД по врегулюванню сирійського конфлікту не приніс ніяких плодів. Згідно з угодою, досягнутою у листопаді 2011 р. між Дамаском і ЛАД, влада Сирії зобов'язалася припинити насильство, налагодити діалог з опозицією, впустити в країну міжнародних спостерігачів і звільнити політичних ув'язнених. Під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. Однак спостерігачі заявили, що вимоги Асадом виконані не були. Незабаром після початку роботи місії, ЛАД вирішила не направляти більше в країну своїх спостерігачів.

Через нездатність Дамаску зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів Євросоюз і США застосували проти Сирії політику розширення економічних санкцій. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, у свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Крім того, на початку вересня 2011 р. Євросоюз ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.

З березня 2011 р. в Сирії тривають масові безлади і збройні виступи проти уряду країни. Протестуючі вимагають відставки Президента Асада і проведення реформ. Влада пішла на ряд поступок, однак керівники опозиції під різними приводами відмовляються йти на зближення з владою і встановлення мирного діалогу. За даними ООН, жертвами кровопролиття стали вже більше 6 тис. чоловік.