Роботи в Чорнобилі на річці Прип'ять загрожують 8 мільйонам українців: вчені б'ють на сполох
Поглиблення річки Прип'ять, яка протікає повз Чорнобильський ядерний реактор, здатне призвести до радіоактивного забруднення питної води для 8 мільйонів людей в Україні.
Вчені та екологи попереджають про серйозну небезпеку через роботи по відновленню водного шляху між Балтійським і Чорним морями. Про це пише The Guardian.
Наголошується, що днопоглиблювальні роботи на річці Прип'ять почалися в липні і є частиною міжнародного проекту по створенню водного шляху E40 протяжністю 2000 км, що проходить через Польщу, Білорусь та Україну.
Річка вже була вирита щонайменше в семи різних місцях, п'ять з яких знаходяться в межах 10 миль від чорнобильського реактора.
Це суперечить рекомендаціям Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), згідно з яким чорнобильська зона відчуження повинна залишатися незайманою через ядерне забруднення внаслідок катастрофи 26 квітня 1986 року.
Вчені кажуть, що через роботи на Прип'яті, в зоні відчуження на поверхню можуть піднятися радіонукліди, які забруднять питну воду на Поліссі.
Тендер на проведення днопоглиблювальних робіт з поглиблення та очищення дна Прип'яті виграла українська компанія "Собі". Як вказується в публікації на їх Facebook-сторінці, робота почалася в липні.
Роботи з днопоглиблення річки Прип'ять (фото: facebook.com/tovsobi)
Представник компанії "Собі" Дмитро Надєєв розповів, що компанія замовила дослідження за радіації та взяла проби ґрунту.
"Аналіз показав, що роботи можна проводити безпечно, але всіх робочих забезпечили засобами індивідуального захисту і дозиметрами", - заявив він і додав, що вчені щодня беруть проби води нижче за течією від місця проведення робіт.
Все на проект Е-40 було виділено урядом 12 мільйонів гривень. За планами, водний шлях простягнеться від Гданська у Польщі, через південь Білорусі до Херсону і стане найдовшим у Європі - у 25 разів довше за Панамський канал.
Перед його початком міністерства, компанії та Євросоюз замовили техніко-економічне обґрунтування проекту.
Разом з тим ряд неурядових організацій виступили з попередженнями, що уряд порушує закон, не провівши оцінку впливу на навколишнє середовище, як того вимагає українське законодавство.
На думку природоохоронних організацій, техніко-економічне обґрунтування E-40, проведене в 2015 році Морським інститутом у Гданську, не оцінили належним чином наслідки радіоактивного забруднення, яке може виникнути через роботи з поглиблення дна в зоні відчуження.
Як пише The Guardian, Мінінфраструктури України, яке займається проектом Е-40, не відповіло на питання видання.
У французькій неурядовій організації "Асоціація контролю за радіоактивністю на заході" (Асго) нагадали, що МАГАТЕ рекомендувало залишити забруднений осад у Київському водосховищі у спокої, щоб запобігти ураження населення, яке проживає нижче за течією.
"У цьому контексті, споруди Е-40 не є доцільним", - заявили в Acro.
"Те, що вони хочуть побудувати шлюз і пускати кораблі дуже близько до чорнобильського реактора, - для мене це неймовірно. Це найбільш забруднена частина зони відчуження", - зазначив глава Acro, ядерний фізик Давид Бойл.
Роботи з днопоглиблення річки Прип'ять (фото: facebook.com/tovsobi)
Нагадаємо, нещодавно вчені після проведення досліджень заявили про те, що радіація в Чорнобилі виявилася небезпечнішою, ніж вважали.
Також повідомлялося, що в кінці липня фахівці Національної екологічної ради заявили, що роботи з днопоглиблення, які почалися на річці Прип'ять, можуть призвести до смертельної загрозу поширення радіації по всій акваторії Дніпра.