ru ua

Несподіваний препарат допомагає зупинити рак: пояснення вчених

Несподіваний препарат допомагає зупинити рак: пояснення вчених Названий антидепресант, який допомагає зупинити рак (колаж: РБК-Україна)

Вчені планують протестувати ліки на Т-клітинному лейкозі, деяких видах раку мозку, легенів і шкіри

Нові дослідження показали, що антидепресант сертралін допомагає пригнічувати ріст ракових клітин. Речовина діє на метаболічну залежність, яка дозволяє рости різним видам раку. Про це свідчить дослідження на клітинних культурах і лабораторних тваринах, проведені різними дослідницькими лабораторіями. Їх результати були опубліковані в журналі Molecular Cancer Therapeutics, видаваному Американською асоціацією досліджень раку.

Ракові клітини використовують різні біологічні механізми для стимуляції росту. При деяких видах раку молочної залози, лейкозі, раку шкіри, пухлинах головного мозку і легенів, серед інших, злоякісні клітини виробляють велику кількість серину і гліцину - двох амінокислот. Ця продукція стимулює ріст ракових клітин до такої міри, що вони стають залежними від серину і гліцину.

"Цей механізм є цікавою мішенню, тому що ракові клітини так сильно залежать від нього. Здорові клітини використовують цей механізм меншою мірою. Здорові клітини поглинають серин і гліцин з їжі, проте цього недостатньо для ракових клітин, що означає, що вони починають виробляти більше. Якщо ми зможемо зупинити це виробництво, то зможемо боротися з раком, не зачіпаючи здорові клітини", - говорить професор Кім Де Керсмекер, керівник лабораторії механізмів захворювання раком (LDMC).

У пошуках речовини, що впливає на синтез серину і гліцину, дослідники використовували базу даних існуючих ліків. На першому етапі дослідницька група професора Бруно Каммуе з Центру мікробної та рослинної генетики (CMPG) протестувала 1600 речовин на дріжджових клітинах.

Скринінг показав, що антидепресант сертралін був найбільш ефективною речовиною.

"Інші дослідження вже показали, що сертралін володіє певною протираковою активністю, але поки не було ніякого пояснення цьому. У цьому дослідженні ми змогли продемонструвати, що сертралін пригнічує продукування серину і гліцину, викликаючи зниження зростання ракових клітин. Ми також виявили, що ця речовина найбільш ефективна в поєднанні з іншими терапевтичними засобами. У дослідженнях на мишах ми побачили, що сертралін у поєднанні з іншою терапією сильно пригнічує ріст клітин раку молочної залози", - відзначають дослідники Шауні Гіраєртс (LDMC і CMPG) і Кім Кампен (LDMC).

Вчені планують протестувати ліки на Т-клітинному лейкозі, деяких видах раку мозку, легень і шкіри.

"Чим більше пухлин ми зможемо виявити, чутливих до сертраліну, тим краще перспективи надання допомоги пацієнтам у майбутньому", - заявив Кампен.

Нагадаємо, що раніше вчені після низки важливих досліджень вдалося з'ясувати головну причину виникнення раку.

А ось українські онкологи розповіли, що рак грудей буває не тільки у жінок, але й у чоловіків. Останні помирають від нього частіше через складність в діагностиці.