ua en ru

У США з'явилися перші автомати для утилізації портативної електроніки

У США з'явилися перші автомати для утилізації портативної електроніки. Кіоск ecoATM розміром з банкомат оцінює стан телефону або MP3-плеєра, перевіряє його працездатність, заходить у мережу, перевіряючи, скільки коштує пристрій в такому стані і які компанії його готові купити. Після згоди власника гаджета апарат поглинає пристрій і видає за нього готівку.
Розробник кіосків - стартап ecoATM - виступає посередником між власниками гаджетів, які бажають їх позбутися, і сотнями американських компаній, переробних електронне сміття. Для оцінки пристроїв застосовуються запатентовані системи машинного зору, діагностики і штучного інтелекту. На сьогодні девайс, вкладений в апарат, ідентифікується по базi з 4 тис. різних гаджетів.
У подібної ініціативи дві вигоди. Перша - це утилізація відпрацювавши своє пристроїв. За оцінками експертів, щорічно людство відмовляється більш ніж від 50 млн т електронної техніки. Якщо завантажити її в залізничні вагони, вийде складу завдовжки з екватор.
Електроніка, що відслужила свій термін, становить 5% від усіх твердих побутових відходів і є найбільш швидкозростаючим компонентом ТПВ. Тільки в Європі потік технологічних відходів щорічно збільшується на 3-5%. Найшвидше на звалищах виявляються мобільні телефони та комп'ютери. Середній термін служби тих і інших в розвинених країнах скоротився до двох років. Оскільки викинуті пристрої завдають величезної шкоди природі, для зниження цього негативного впливу їх потрібно глибоко переробляти.
Друга вигода такого підходу - це прибуток, який отримують переробники технологічних відходів, і опосередковано - рітейлери. Встановивши автомати ecoATM у своїх магазинах, вони можуть реалізовувати схему trade-in на випадок, якщо покупцеві важливо не отримати готівку, а піти з магазина з новим пристроєм, придбаним з заліком вартості старого.
"Для США подібні ініціативи не в новинку. Наприклад, у ряді магазинів разом з продаваним телефоном вам дадуть конверт з адресою для того, щоб згодом відіслати пристрій, коли ви перестанете їм користуватися, для утилізації. Кошти від переробки апаратів йдуть на допомогу американським солдатам. Важливо, що сама ідея встановлення таких автоматів для приймання гаджетів реалізується при добре функціонуючої системи зі збору відходів різного типу", - коментує Олексій Кисельов, керівник токсичної програми "Грінпіс".
За даними компанії ecoATM, 75% викуповуються її кіосками пристроїв ще придатні для використання. Решта 25% поставляються на переробні заводи і там перетворюються на матеріали, придатні для подальшого використання. В даний час ті ж телефони можуть перероблятися на 60-80% - через присутність токсичних компонентів, які переробляти просто небезпечно для здоров'я. Проте вже з'являються пристрої, які майже повністю можуть бути перероблені", - додає пан Кисельов.
У 2011 році мережа автоматів ecoATM з'явилася в Каліфорнії, в 2012 році вона повинна розростися до масштабів країни. Поки що кіоски налаштовані на мобільні телефони та плеєри, з кінця січня вони почнуть приймати також планшетники та електронні рідери.