Україна зобов'язана вкладати ресурси в розвиток наукового інтелекту, - експерти

Україна зобов'язана вкладати матеріальні та фінансові ресурси в розвиток наукового інтелекту, створення стимулів реалізації творчих ідей. В іншому випадку економіка країни не підніметься. Таку думку висловили у статті для журналу «Експерт Україна» Володимир Нікітін та Юрій Чудновський, засновники міжнародного громадського проекту «Foundation for future», орієнтованого на розвідку глобального майбутнього.

Аналітики відзначили, що на даному етапі українське суспільство не думає про своє майбутнє. «Ті, хто заявляють протилежне, або брешуть, або не бачать змін, що відбуваються, або свідомо закривають для можливих конкурентів дорогу до необхідних змін. Весь світ опинився перед необхідністю переосмислити свої, здавалося б, непорушні підстави», - сказано в статті.

На думку авторів, в суспільній свідомості сформувалася якась «інтелектуальна нечутливість», здатність критично говорити про все і при цьому реально на цю критику або аналітику практично не реагувати: «Населення країни не тільки скорочується за рахунок міграції, але їдуть молоді та найосвіченіші. Відсоток бажаючих виїхати все збільшується - ми спонсоруємо розвинені країни, готуючи для них кадри».

Нікітін і Чудновський відзначили, що міграцію українських умів підтримують розвинені держави, так як вони конкурують за інтелектуальний капітал, розуміючи, що це головний ресурс майбутнього. «Інтелект переміщається туди, де він працює. В Україні він створюється, але використовується зовсім в інших країнах», - сказано в статті.

Аналітики констатували, що історично Україна сформувала досить значущий інтелектуальний ресурс, який і сьогодні ще до кінця не розтрачений. «І від нас залежить, використовують його інші, пропаде він даремно або, все-таки, послужить нашому суспільству. Ситуація виглядає дуже просто: або Україна відбудеться як самостійне утворення зі своїм думаючим суспільством, або його не буде по суті. Навіть якщо всі інститути держави збережуться. Адже загрози нашому суверенітету не зовнішні, а внутрішні - і знищимо ми свободу думати і приймати свої рішення самі. Вкладати сили, волю і ресурси в інтелектуальний розвиток країни все одно доведеться. Без цього погано буде всім - капітал під новими ударами всіляких криз буде стискатися, влада все більше залежатиме від зовнішніх впливів, аж до повної втрати важелів управління, електорат буде вимагати все більших соціальних благ, виробляючи все менше», - зазначили вчені.

Ці твердження базуються на кількох простих і зрозумілих думках. Перша: Україна не є учасником глобальної геополітичної гри. Україна грають. Україна - ні. Оскільки сама не знає, чого хоче.

Друга: ніхто не буде будувати майбутнє України в інтересах України, крім самої України. Якщо Україна не буде цілеспрямовано будувати своє майбутнє, її майбутнє побудують за неї інші. Але, природно, у своїх інтересах.

Третя: Україна неконкурентоспроможна ні в чому, крім інтелекту.

«Ми хочемо організувати діалог з усіма кому це цікаво і важливо, ми шукаємо партнерів, готових витрачати свої сили, можливості і гроші на вирішення питання, як зробити інтелект ресурсом розвитку країни», - резюмували Володимир Нікітін та Юрій Чудновський.

Читайте також: Інновації допоможуть забезпечити Україні приріст ВВП, - Мунтіян

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся