ru ua

Створення газотранспортного консорціуму гарантує прокачку через Україну 95 млрд куб. м газу

Росія приступила до будівництва газопроводу South Stream, який повинен позбавити Україну значних об'ємів транзиту. В неділю в Сербії провели церемонію зварки першого стику сербської ділянки газопроводу. Як і у випадку з Болгарією, російська сторона взяла на себе всі витрати по будівництву ділянки. Це робить неможливою повну відмову "Газпрому" від будівництва трубопроводу, навіть якщо Україні вдасться домовитися про прийнятніші для неї умови співпраці з монополією, відзначають експерти. Україна у разі створення газотранспортного консорціуму може добитися гарантій прокачування до 95 млрд кубометрів газу через свою територію.

Росія приступила до будівництва газопроводу South Stream, який повинен позбавити Україну значних об'ємів транзиту. В неділю в Сербії провели церемонію зварки першого стику сербської ділянки газопроводу. Як і у випадку з Болгарією, російська сторона взяла на себе всі витрати по будівництву ділянки. Це робить неможливою повну відмову "Газпрому" від будівництва трубопроводу, навіть якщо Україні вдасться домовитися про прийнятніші для неї умови співпраці з монополією, відзначають експерти. Україна у разі створення газотранспортного консорціуму може добитися гарантій прокачування до 95 млрд кубометрів газу через свою територію. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

В неділю відбулася церемонія почала будівництва ділянки газопроводу South Stream в Сербії. На території країни планується прокласти 422 км газопроводу з відведеннями на Хорватію (51 км. і що входить до складу Боснії і Герцеговини Республіку Сербську (109 км), розглядається можливість будівництва відгалужень на Косово і Македонію. Будувати і експлуатувати цю ділянку буде спільна проектна компанія South Stream Serbia AG, в якій "Газпрому" належить 51%, "Сербіягазу" - 49%.

В Україні будівництво обхідного трубопроводу сприймають як факт, що відбувся. Як розповіло джерело в Міненерго, з урахуванням того, що "Газпром" вже почав будівництво South Stream, добитися від нього повної відмови від проекту навряд чи буде можливо. Проте в Міненерго з цього трагедії не роблять. "Навіть якщо буде побудований South Stream, у разі створення газотранспортного консорціуму ми можемо добитися гарантій прокачування до 95 млрд кубометрів газу через територію України з урахуванням того, що зростання продажів відбуватиметься не в Південній і Центральній Європе, куди ведуть наші газопроводи", - упевнений співбесідник у відомстві.

Втім, експерти не розділяють оптимізму міністерства. Як говорить Валерій Нестеров з Sberbank Investment Research, новий газопровід майже повністю буде завантажений за рахунок об'ємів газу, що зараз йде по українській трубі, оскільки об'єм зростання споживання газу в Південній Європі виявився не таким істотним, як очікувалося спочатку, коли проектувався газопровід. "Те зростання, яке є, фактично буде покрито за рахунок поставок азербайджанського палива по TANAP в об'ємі 10 млрд кубометрів і поставок зрідженого газу через термінал на острові Крк в Хорватії", - пояснює Нестеров. Свою роль зіграли і антимонопольні розслідування, початі Євросоюзом відносно "Газпрому", відзначає аналітик ІФД "Капітал'" Віталій Крюков. "Європа прагнутиме до того, щоб не збільшувати частку російського газу, а значить, South Stream працюватиме перш за все за рахунок переорієнтації вже існуючих об'ємів, які зараз транспортуються по Україні", - говорить Крюков.

Газопровід South Stream повинен пройти з Росії в Європу по дну Чорного моря. Його загальна протяжність - більше 2400 км, з яких 920 км, - морська ділянка, керована консорціумом South Stream Transport AG ("Газпром" - 50%, Eni - 20%, Wintershall і EDF - по 15%), і 1500 км - сухопутний (через Болгарію, Сербію, Угорщину, Словенію). Газопровід складатиметься з чотирьох ниток загальною потужністю 63 млрд кубометрів. Ціна - 16,6 млрд євро. Запустити першу нитку в експлуатацію планується в кінці 2015 року, вихід на повну потужність - в 2018 році.