Президент "Енергоатому" Недашковський розповів у США про проекти з нацбезпеки

НовиниЕнергетика    10.08.2016 - 12:47

Президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський, виступаючи на зустрічі Євразійського центру Атлантичної ради США, що відбулася минулого тижня, розповів про актуальні проекти з національної безпеки. Про це йдеться в повідомленні прес-служби "Енергоатому".

"Питання диверсифікації джерел постачання свіжого ядерного палива, створення ефективної системи поводження з відпрацьованим ядерним паливом та впровадження найбільш сучасних ядерних технологій - це питання забезпечення національної енергетичної безпеки України", - заявив президент НАЕК "Енергоатом".


Наголошується, що будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) спільно з американською компанією Holtec International за підтримки Міністерства енергетики США і Аргонської Національної ядерної лабораторії і кваліфікацію ядерного палива виробництва японсько-американської компанії Westinghouse Недашковський назвав вкрай важливими проектами для зміцнення енергетичної незалежності України.

Президент "Енергоатому" розповів, що проект кваліфікації ядерного палива, який він особисто супроводжує понад 16 років, для України був непростим. Його реалізація на всіх етапах зіштовхувалась з серйозною протидією з боку РФ, а в часи президентства Януковича в 2012-2013 рр. його виконання було практично зупинено. Тим не менш, як наголошується в повідомленні, після Революції гідності дію контракту з Westinghousе було не тільки відновлено, але і розширено до 6 щорічних перевантажень.

"Ключовими успіхами для нас стали нормальна експлуатація модернізованого палива Westinghouse на третьому енергоблоці ЮУАЕС і недавнє завантаження першої перевантажувальної партії на п'ятому енергоблоці ЗАЕС, який зараз працює на номінальній потужності", - зазначив Недашковський, підкресливши, що сьогодні Україна має гарантовану можливість збільшення у разі будь-яких форс-мажорних обставин обсягу альтернативних поставок ядерного палива для забезпечення ним всіх 13-ти енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000"

Він переконаний, що уроки впровадження проекту кваліфікації ядерного палива будуть корисні для наших східноєвропейських та інших колег, які експлуатують енергоблоки з реакторами російського дизайну ВВЕР, і також мають намір диверсифікувати джерела поставок свіжого ядерного палива".

Розповідаючи про поточний стан ядерної енергетики в Україні, глава "Енергоатому" зазначив, що багаторічні спостереження переконливо свідчать про те, що радіаційний вплив АЕС України значно нижчий допустимих рівнів і відповідає кращим зразкам світової практики. Недашковський повідомив, що зараз в Україні виконується нова Комплексна програма підвищення безпеки, філософія якої (як і НАЕК "Енергоатом" в цілому) полягає в постійному підвищенні ядерної безпеки з урахуванням нового досвіду експлуатації, нових знань і технологій. Для реалізації Програми залучені кредитні кошти ЄБРР і Євратом обсягом 600 млн євро.

"Всі роки незалежності атомна енергетика України підтримувала економіку держави допомогою надійного постачання найнижчою ціною електроенергії. Сьогодні галузь потребує переоснащення та розвитку в нових ринкових умовах, - зазначив Ю.Недашковський, підкресливши, що "стратегічною метою Об'єднаної енергетичної системи України є інтеграція в європейську мережу ENTSO-E. На порядку денному стоять реформування ринку електроенергії, модернізація електроенергетичної інфраструктури, імплементація Третього енергетичного пакета, добудова третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Всім цим цілям органічно відповідає один з найбільш перспективних проектів в енергетичній галузі України. Він схвалений Урядом України і має точну назву "Енергетичний міст" Україна - ЄС".

"Враховуючи особливості балтійської інтеграції та наявну гібридну енергетичну систему Литви, невикористаний енергетичний потенціал в цьому регіоні може надовго бути перекритий російською експансією. Тому тільки негайна реалізація проекту дає Україні шанс швидкого і ефективного розвитку своїх енергетичних потужностей", - зазначив Недашковський.

Представляючи проект, він зазначив, що його важливою складовою є те, що довгостроковий контракт на експорт електроенергії з другого блоку ХАЕС буде служити фінансовим інструментом добудови третього і четвертого блоків ХАЕС "в якості застави для отримання кредитних коштів без суверенних гарантій". Голова "Енергоатому" повідомив учасникам Євразійського центру Атлантичної ради, що сьогодні вже ряд країн виявляє принципову зацікавленість взяти участь у реалізації цього масштабного проекту в якості фінансових і технологічних інвесторів.

Говорячи про перспективні проекти, Недашковський повідомив учасникам Євразійського центру Атлантичної ради США, що сьогодні розпочата підготовка до корпоратизації "Енергоатому".

"Передбачається створення публічного акціонерного товариства, 100 відсотків акцій якого будуть належати державі. Ми зацікавлені в тому, щоб законодавство, яке регулюватиме процес корпоратизації "Енергоатому", передбачало можливість участі в управлінні компанією наших західних партнерів, у тому числі американських", - підкреслив Недашковський.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся