Залишки коштів на кореспондентських і транзитних рахунках банків скоротилися до 31 серпня 2009 р. на 35,5% - до 15,839 млрд грн, - "Комерсант-Україна".

Залишки коштів на кореспондентських і транзитних рахунках банків скоротилися до 31 серпня 2009 р. до 15,839 млрд грн, знизившись з початку минулого місяця на 8,725 млрд грн, або на 35,5%, повідомили вчора в Національному банку. Такого різкого масштабного падіння ліквідності банків в попередні роки вчора не зміг пригадати жоден з опитаних виданням "Комерсант-Україна" банкірів і фінансистів. Із січня по липень 2009 року залишки на коррахунках до кінця місяця або росли, або трохи зменшувалися. Найбільше зниження відзначено в лютому - на 2,808 млрд грн. Основними причинами, що призвели до зменшення кількості вільних грошей в серпні, експерти називають активну скупку валюти банками і блокування Нацбанком на спецрахунку з 3 серпня 40% обов'язкових резервів, сформованих банками. Як випливає з монетарного огляду НБУ, обов'язкові резерви банків на початок серпня складали 11,6 млрд грн. Отже, із 3 по 7 серпня регулятор заблокував на спецрахунках 4,64 млрд грн. Але такий крок поки не допоміг центробанку зменшити можливості для валютних спекуляцій. Перший заступник глави НБУ Анатолій Шаповалов повідомляв, що на аукціонах для підтримки кас банків наявною валютою 25 і 27 серпня було продано 262 млн дол. за курсом 8 грн/дол. Таким чином, тільки за ці два дні НБУ вилучив з ринку 2,096 млрд грн. Крім того, протягом місяця Нацбанк проводив регулярні аукціони для погашення валютних кредитів позичальниками банків. За словами банкірів, кошти для участі в аукціонах вони збирали з клієнтів заздалегідь (1,182 млрд грн) і враховували їх на поточних рахунках. У результаті за допомогою валютних аукціонів НБУ забрав з ринку 3,278 млрд грн. Регулятор намагався вилучити гривну з обігу і за допомогою продажу депозитних сертифікатів. Цей спосіб був не таким успішним - в серпні банки залишили НБУ гроша на зберігання на термін більше двох тижні всього на 255 млн грн. Наступним кроком НБУ зі зняття "зайвої гривни" стало подальше посилювання умов резервування. Вчора правління НБУ прийняло постанову №514, відповідно до якої розмір обов'язкових резервів, що залишаються банками на спецрахунках регулятора, підвищений до 50%, і не менше 90% резервів банки повинні на ранок кожного дня фіксувати на рахунках НБУ. Таким чином, з 10 вересня банки позбудуться ще 1,16 млрд грн. Банкіри вважають, що таку жорстку позицію НБУ зайняв, оскільки йому доведеться, згідно із вимогою Верховної Ради, на підготовку до Євро-2012 до кінця року емітувати 9,8 млрд грн або вилучити їх з ринку, при цьому виконавши нормативи збільшення монетарної маси.
On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся