Нобелівську премію миру за 2012 р. отримав Європейський союз (доповнення)

Нобелівська премія миру за 2012 р. присуджена Європейському союзу (ЄС), повідомляє норвезький Нобелівський комітет. "Євросоюз і його попередники протягом більше шести десятиліть вносили свій внесок у просування миру і врегулювання конфліктів, розвиток демократії і прав людини в Європі", - говориться в повідомленні комітету.

На думку норвезького Нобелівського комітету, об'єднання Європи, що почалося після Другої світової війни, показує, що "історичні супротивники можуть ставати близькими партнерами, завдяки правильно націленим зусиллям і будівництву взаємної довіри". Так, у Другій світовій війні Франція і Німеччина були ворогами, однак зараз війна між цими державами, складовими ядро Євросоюзу, просто немислима.

Нобелівський комітет визнає, що сьогодні Євросоюз переживає непрості часи економічних негараздів і соціальних заворушень. Однак у прийнятті рішення комітет в повній згоді з волею Альфреда Нобеля керувався безперечними досягненнями ЄС у зміцненні миру, єдності народів, демократії та прав людини.

Читайте також: Нобелівська премія з літератури 2012 р. вручена китайцю Мо Яню (фото, відео)

Перед оголошенням лауреата Премії миру експерти і букмекери назвали фаворитами російське правозахисне і благодійне товариство "Меморіал" і ряд осіб, чия боротьба дозволила здійснитися "арабській весні". Крім того, кандидатами на Премію миру називали американського політолога Джина Шарпа, що розробляє теорію ненасильницької громадянської непокори, і афганського політика і лікаря Симу Самар, відому боротьбою за права жінок в мусульманському світі.

Нобелівська премія миру вважається однією з найбільш "політизованих" нобелівських нагород, і її присудження нерідко викликає гострі суперечки. У 2009 р. Премія миру була сенсаційно присуджена Президенту США Бараку Обамі, в 2010 р. лауреатом став китайський дисидент Лю Сяобо, що знаходиться в тюремному ув'язненні. У 2011 р. нагороду присудили 24-му Президенту Ліберії (з 2006 року). Елен Джонсон-Серліф (перша жінка-президент африканської країни і захисниця прав жінок), представнику ліберійського жіночого руху за мир Леймах Гбові і єменській активістці - захисниці прав жінок Тавакул Карман.

За традицією Премія миру вручається в Осло, у той час як нагородження інших нобелівських лауреатів проходить у Стокгольмі. Згідно з заповітом засновника почесної нагороди Альфреда Нобеля, Премія миру присуджується спеціальним комітетом, складеним з п'яти незалежних експертів, яких призначає норвезький парламент - стортинг. Розмір грошової винагороди нобеліатам 2012 р. становить 8 млн шведських крон (1,2 млн дол. США).

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся