"Нафтогаз" потребує серйозного реформування, - експерт
На думку експерта, існування "Нафтогазу" в нинішньому вигляді не має сенсу
"Нафтогаз" потребує серйозного реформування, а його існування в нинішньому вигляді не має сенсу. Таку думку в коментарі виданню "Бизнес" висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
"Нафтогаз" потрібно серйозно реформувати. В першу чергу – провести анбандлінг. "Нафтогаз" не повинен займати якесь домінуюче або особливе положення на ринку. В принципі, для нього достатньо функції трейдера газу в рівних умовах порівняно з усіма іншими, без будь-яких переваг або привілеїв. Менеджмент "Нафтогазу", з моєї точки зору, повинен доводити свою ефективність не в особливих привілейованих умовах, а в конкурентному, рівному для усіх середовищі. Функції транспортування і зберігання повинні бути з нього зняті. Він повинен бути лише одним з імпортерів газу, виконувати цю функцію, поки не з'являться нові гравці. Підприємства можуть створювати своїх трейдерів, ринок взагалі повинен бути дуже конкурентним. Я не бачу особливого сенсу в "Нафтогазі" в тому сенсі, в якому він існує", - цитує видання експерта.
За словами президента Енергетичної асоціації України Василя Котка, в Європі і США функції гравців газового ринку вже давно розподілені за видами діяльності.
"Ринок побудований таким чином, що транспортування газу трубопроводами високого тиску – це один вид діяльності, часто це поєднується із зберіганням газу в газосховищах. Розподіл газу – це інший вид діяльності. Видобуток газу – третій вид діяльності. Та доставка газу – це четвертий вид діяльності. Коли в Україні близько 10 років тому створювали "Нафтогаз", а до цього у нас існував поділ за сферами діяльності, вже тоді ніхто не міг чітко відповісти на запитання, навіщо він створюється. Цього не треба було робити. Його створили, за великим рахунком не для того, щоб поліпшити ситуацію в галузі. Це робилося не в інтересах товариства і держави, а в інтересах вузької групи людей. Зараз згідно з новим законом ("Про ринок природного газу" - ред.) цю систему, прийняту в Європі і США, впроваджуємо для себе. Коли все це відбудеться, "Нафтогаз" перетвориться на звичайного постачальника газу. Ні видобутком, ні транспортуванням труб високого тиску займатися не буде", - зазначив він.
Раніше представник МВФ в Україні Жером Ваше заявив, що для того, щоб продовжити зміни в енергетичній сфері, необхідно провести анбандлінг "Нафтогазу".
На думку Торстена Воллерта, члена Європейської Комісії, необхідно імплементувати законодавство, прийняте в Україні і провести поділ функцій "Нафтогазу", анбандлінг. Він підкреслив, що це необхідно зробити так, щоб питання не було надмірно політизоване.